Ne poštuju svi trgovci ograničene cijene 30 proizvoda: Kupci, evo što možete poduzeti
Cijene 30 proizvoda i dalje su ograničene, a trgovcima u slučaju njihova nepoštivanja prijete paprene kazne. Iz Državnog inspektorata za Mirovina.hr otkrivaju da su obavili oko tisuću nadzora nad ograničenim cijenama. Dok se većina pridržavala zakona, 74 trgovca s tim se ne mogu pohvaliti. Najviše se krše cijene mlijeka, ulja, brašna, jogurta, čokolade, toaletnog papira, ali i ostalih artikala. Doznajemo kolike su novčane kazne te još važnije, što kupci mogu poduzeti u slučaju da njihov lokalni trgovac ima veće cijene od ograničenih.
Ulje, mlijeko, brašno, šećer, jaja, pile, mrkva, grah, pasirana rajčica, mliječna čokolada… Deset je to od ukupno 30 proizvoda koje trgovci ne smiju prodavati po cijenama većim od ograničenih. Riječ je o Vladinoj Odluci o izravnim mjerama kontrole cijena određenih proizvoda u trgovini na malo, a ta je odluka ugrađena u Zakon o iznimnim mjerama kontrole cijena. Iz Državnog inspektorata za Mirovina.hr otkrivaju koliko su kontrola ograničenih cijena obavili, koliko je prekršitelja, kakve su kazne te ono najvažnije, što kupci mogu učiniti kada trgovci ovih 30 proizvoda prodaju skuplje od ograničene cijene.
– Tržišna inspekcija obavila je ukupno 1.001 inspekcijskih nadzora nad ograničenim cijenama. U njih 927 nisu utvrđene povrede, dok je u preostalih 74 utvrđeno ukupno 184 povreda, odnosno prodaja proizvoda iznad najviše dopuštene cijene, rekli su za naš portal iz Državnog inspektorata.
Skuplje prodaju mlijeko, ulje, šećer, jaja…
Trgovci su najviše kršili ograničenu cijenu litre trajnog mlijeka s 2,8 posto mliječne masti, pri čemu je inspekcija pronašla čak 21 povredu. Ovo mlijeko ne smije se prodavati po cijeni većoj od 0,98 eura. Trgovci nisu poštivali ni ograničenu cijenu suncokretova ulja od 1,72 eura, šećera od 1,33 eura te brašna pri čemu glatko košta 0,80, a oštro najviše 0,83 eura. Prekršena je i cijena jogurta u čašici ili bočici od 180 ili 200 grama koja ne smije prelaziti 0,49 eura te sira Gauda za rezanje s ograničenom cijenom od 6,49 eura. Prekršitelji se nisu pridržavali ni cijene špageta od 500 grama od 1,09 eura, kao ni deset svježih jaja M veličine od 2,45 eura.
Čak 20 trgovaca nije se pridržavalo zaštićene cijene obične mliječne čokolade od 1,29 eura za 80 ili 100 grama ovog proizvoda. Tu su i prekršene cijene sirupa sa šećerom od 2,99 eura po litri, paste za zube od 125 mililitara od najviše 2,99 eura, gela za tuširanje od 250 mililitara za također 2,99 eura, a dobar dio povreda odnosi se i na toaletni papir. Naime, nijedno pakiranje koje sadrži deset rola troslojnog papira, bez obzira na marku, ne smije biti skuplje od 2,99 eura. Povrijeđene su i ograničene cijene higijenskih uložaka, pelena te junećeg vrata s kostima koji ne smije koštati više od 6,99 eura.
Novčane kazne za trgovce od 400 pa do 26.560 eura
– Zbog utvrđenih povreda poduzete su zakonom propisane mjere na temelju odredbi Zakona o iznimnim mjerama kontrole cijena i Zakona o zaštiti potrošača. Zakonom o iznimnim mjerama kontrole cijena propisano je da će se novčanom kaznom kazniti za prekršaj pravna ili fizička osoba u iznosu peterostrukog do dvadeseterostrukog iznosa cijene zaračunate iznad propisanih cijena te odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 15.000 kuna, dok su prekršajne odredbe vezano uz Zakon o zaštiti potrošača propisane člankom 149. stavkom 1. točkom 49. i stavkom 2. istog članka Zakona, kažu iz Državnog inspektorata.
Dakle, uz navedene kazne koje u kunama sežu i do 2.000 eura, Zakon o zaštiti potrošača predviđa dodatne kazne od 10.000 pa sve do 200.000 nekadašnjih kuna, a ti se iznosi danas preračunavaju u eure. Inspektori napominju i da trgovac mora jasno, vidljivo i čitljivo istaknuti iznos maloprodajne cijene i cijene za jedinicu mjere proizvoda koju pruža te se mora pridržavati istaknute maloprodajne cijene.
– U slučaju nepridržavanja odluke o ograničenoj cijeni od strane trgovaca, odnosno isticanja cijena iznad ograničene cijene za 30 proizvoda, upućujemo da potrošači predstavku mogu podnijeti Državnom inspektoratu ispunjavanjem elektroničkog obrasca ‘Podnošenje prijava’ dostupnom na poveznici dostupnoj ovdje, slanjem predstavke poštom na adresu Državni inspektorat, Šubićeva 29, 10 000 Zagreb, odnosno na adrese područnih ureda i ispostava Državnog inspektorata koje su dostupne ovdje ovdje ili osobno u pisarnicama Državnog inspektorata, zaključili su.