Nedostatak pedijatara: ‘Sustav bi se urušio da nema liječnika koji su u mirovini i koji traže produžetak radnog odnosa’
U Hrvatskoj nedostaje svih liječnika, pa tako i pedijatara koji imaju i 200 pacijenata više nego što je to predviđeno pravilnikom. Mnogi pedijatri su blizu mirovine, ali u nju ne odlaze jer nema tko doći raditi na njihovo mjesto. Svoje iskustvo je podijelila i pedijatrica koja je prije godinu dana trebala otići u mirovinu, ali ona i dalje radi. Nedostatak pedijatara je ozbiljan problem koji se treba riješiti.
Prema podacima Atlasa liječništva, u Hrvatskoj radi 237 pedijatara, od toga je čak 84 pedijatara ili 35 posto starije od 60 godina, što znači da ih je puno i blizu umirovljenja. Ipak, većina u mirovinu ne može otići jer nema tko doći raditi na njihovo mjesto. Nedostatak pedijatara je komentirala i sama pedijatrica koja radi u mirovini.
‘Velika je potreba za nama’
Pedijatrica Ilonka Artuković je ambulantu trebala napustiti prije godinu dana, ali ona to nije napravila jer je nema tko zamijeniti.
– Potreba je za nama, da ima netko tu tko će doći odmah i raditi ja bih išla u mirovinu, ali zaista je velika potreba a ja sam još zdrava, rekla je Artuković u prilogu Marka Šiklića za RTL Danas.
Dodala je i kako ima lošu plaću, ali i kako je teško i puno odgovornosti.
– Prvo – ubijaju nas administracijom, lošom plaćom, pa ti kao liječnik ne možeš prehranit obitelj, pa onda ova situacija sa stanovima – ti si socijalni slučaj. Zna se zašto nema liječnika, preteško je, preodgovorno i za ništa – sve je jasno, otkrila je pedijatrica.
Sustav je održiv samo zbog liječnika koji rade u mirovini
Cijeli slučaj je komentirala i predsjednica Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju, Mirjana Kolarek Karakaš koja je rekla kako bi se sustav urušio da nema liječnika koji rade i u mirovini jer jednostavno djecu, odnosno odrasle nitko ne bi mogao liječiti.
– Jednostavno bi se sustav urušio da nema liječnika koji su u mirovini i koji traže produžetak radnog odnosa na godinu dana, i tako se spašava situacija, rekla je Kolarek Karakaš u RTL Danas.
U nedjelju je na probleme u zdravstvenom sustavu upozorio i liječnik iz Rijeke, Leonardno Bressan koji je rekao kako postoje rješenja za problem, a to je kvalitetno planiranje. Više možete pročitati ovdje. Ipak, kako se može vidjeti prema podacima Atlasa liječništva, bilježi se i porast od 2 posto specijalizanata pa ovo možda malo daje vjeru u bolju budućnost.