Neće samo žene u Hrvatskoj ići kasnije u mirovinu: Dob raste i u susjednim zemljama
Za tri mjeseca povećava se dob za odlazak u mirovinu žena u 2025. godini. Žene će tako u Hrvatskoj u mirovinu ići kasnije, u starosnu sa 63 godine i devet mjeseci, a u prijevremenu s 58 i pol godina i 33 i pol godine staža. Ipak, dob za odlazak u prijevremenu mirovinu se povećava i za sve umirovljenike u Federaciji BiH i to za šest mjeseci. Muškarci će ove godine tako moći otići u prijevremenu mirovinu kada napune 64 godine života i 39 godina staža, a žene trebaju imati 59 godina života i 34 godine staža. U Republici Srpskoj se pak povećava dob za starosnu mirovinu za četiri mjeseca.
Nova godina nosi sa sobom i određene promjene. Tako će žene u Hrvatskoj ići tri mjeseca kasnije u mirovinu nego lani. S druge strane, u Federaciji BiH i Republici Srpskoj ostaje ista dob za odlazak u starosnu mirovinu, ali se podiže dob za odlazak u prijevremenu mirovinu žena, ali i muškaraca.
Prijevremena mirovina sa 64 godine u BiH
Žene od 1. siječnja 2025. godine u Hrvatskoj idu kasnije u mirovinu. Uvjet za starosnu mirovinu žena podiže se tako na 63 godine i devet mjeseci. U prijevremenu mirovinu moći će kada napune 58 i pol godina i 33 i pol godine staža. Više smo pisali i ovdje.
Dobna granica za odlazak u prijevremenu mirovinu se mijenja i u susjednoj zemlji. Naime, u Federaciji BiH se prag za ostvarenje prijevremene mirovine ove godine povećava za šest mjeseci i to za žene i muškarce. Muškarci će moći otići u prijevremenu mirovinu kada napune 64 godine života i 39 godina staža. U 2024. godini je ta granica bila 63 godine i šest mjeseci života i 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja. Za usporedbu, muškarci u našoj zemlji u prijevremenu mirovinu mogu sa 60 godina života i 35 godina staža, a u starosnu sa 65 godina i to se ne mijenja s godinama.
Daljnje povećanje dobne granice za žene
Razlika postoji i u odlasku u prijevremenu mirovinu žena u dvije zemlje. U Federaciji BiH je tako nova dobna granica 59 godina života i 34 godine staža. u Prošloj godini je granica bila 58 godina i šest mjeseci života i 33 godine i šest mjeseci staža. Promjene dobi za umirovljenje se događaju i u Republici Srpskoj, gdje se dob povećava za četiri mjeseca, piše vecernji.ba.
Ovo znači i da će se dobna granica još više povećati u 2030. godini. Tada će žene u Federaciji BiH u prijevremenu mirovinu moći kada napune 61 godinu i šest mjeseci života i 36 godina i šest mjeseci staža. Konačna dob žena i muškaraca će se izjednačiti tek 2036. godine, ako do tada ne dođe promjena u Zakonu.
Također, treba znati i da će ovi umirovljenici dobivati manje mirovine za 0,33 posto. U Hrvatskoj se prijevremena mirovina umanjuje penalizacijom koja iznosi 0,2 posto po mjesecu ranijeg umirovljenja u odnosu na uvjete za starosnu mirovinu. To može biti najviše za pet godina, pri čemu umanjenje onda iznosi 12 posto. Za godinu dana ranijeg umirovljenja umanjenje je 2,4 posto.