Navršila sam 55 i imam 30 godina radnog staža. Kada mogu u mirovinu?

Jasmina Grgurić Zanze
12. studenoga 2020.
Novosti
A- A+

Žene u mirovinu mogu ići prema povoljnijim uvjetima nego muškarci u prijelaznom razdoblju koje će trajati do 2030. godine, dakle u idućih deset godina, nakon čega će biti izjednačene s muškarcima. Kako se uvjeti životne dobi i radnog staža povećavaju svake godine za tri mjeseca, mnoge radnice nisu sigurne kada će moći u zasluženu mirovinu, jer pravila koja vrijede u 2020. ne vrijede u godinama koje dolaze.

Ilustracija: Rawpixel

Kada mogu u mirovinu? Na primjeru radnice koja je u studenome navršila 55 godina života i ima 30 godina staža, to izgleda ovako:

Hvatanje uvjeta koji se stalno povećavaju

Uvjeti za odlazak u prijevremenu mirovinu za žene u 2020. godini su 57 i pol godina starosti i 32 i pol godine staža. To znači da našoj radnici nedostaju dvije i pol godine kako bi zadovoljila oba ova uvjeta. Logika bi kazala da će se se onda ona moći umiroviti za dvije i pol godine, ali neće, zato što će tada uvjeti biti drugačiji.

Naime, u prijelaznom razdoblju do 2030. godine žene imaju pravo ranije otići u mirovinu nego muškarci, ali se uvjeti starosti i godina staža svake godine povećavaju za po tri mjeseca. Tako će se ova radnica moći umiroviti tek sredinom 2024. godine u kojoj su uvjeti 58 i pol godina starosti te 33 i pol godine staža. Znači, čekati mora skoro četiri godine jer mora “loviti” uvjete koji se pomiču.

Krajem 2023. ne može se umiroviti jer će joj nedostajati dva mjeseca starosti do uvjeta od 58 godina i tri mjeseca života, iako će uvjete od 33 godina i tri mjeseca radnog staža tada već ispuniti.

Raniji odlazak – kazna, kasniji odlazak – nagrada

Valja napomenuti da je riječ o prvim, najranijim uvjetima za odlazak u mirovinu, pet godina prije starosne mirovine pa se umirovljenička primanja zbog toga trajno smanjuju za 0,2 posto za svaki mjesec ranijeg ostvarivanja prava. Riječ je o penalizaciji od maksimalnih 12 posto manje mirovine, što na prosječnu mirovinu od oko 2.500 kuna iznosi oko 300 kuna manje.

Žene koje će raditi do 65. godine imat će do 10 posto veću mirovinu!

Jednako je i sa odlaskom u starosnu mirovinu koju treba dulje čekati, ali ne treba imati više od 15 godina staža, pošto se gleda samo dob, odnosno najmanje 62 i pol godine starosti za žene u ovoj godini. I taj se uvjet svake kalendarske godine povećava za tri mjeseca. No, što kasnije idemo u starosnu mirovinu nakon stjecanja prvih uvjeta, to nam je mirovina veća. Nagrada za svaki mjesec duljeg ostanka u svijetu rada po mjesecu iznosi 0,34 posto u odnosu na propisane uvjete u trenutku umirovljenja.

U starosnu mirovinu možemo i sa 60 godina života ako smo napunili 41 godinu radnog staža. Uvjeti za muškarce su 65 godina života za starosnu i 60 godina i 35 staža za prijevremenu mirovinu.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap