Nastavak mirovinske reforme: Rast mirovina do 7 posto, za svako dijete šest mjeseci staža
Ministar Marko Pavić najavio je danas rast mirovina od iduće godine, a pojasnio je i model prema kojem će se ispraviti nepravda i majkama i očevima koji zbog porodiljna dopusta imaju niža primanja po umirovljenju.
“Zbog rasta plaća očekujemo još dodatni rast mirovina. To znači rast od tri do četiri posto za sve umirovljenike, a za one s najnižom mirovinom rast od šest do sedam posto” – rekao je ministar Pavić u studiju 24 sata.
Dodatni staž u izračunu mirovine
Valja pojasniti kako je ovdje riječ o redovnom usklađivanju mirovina dvaput godišnje prema rastu indeksa cijena i plaća. Prema ministrovim najavama, to će se po novom činiti u omjeru 70:30 s obzirom na indeks rasta plaća i cijena, a ne kao do sada prema omjeru 50:50 u prvom i 70:30 u drugom ciklusu, što bi se trebalo odraziti na nešto veće mirovine. U slučaju najnižih mirovina, one će prema izmjenama u sklopu mirovinske reforme, rasti 3,13 posto, koliko će usklađivanjem otprilike rasti sve mirovine.
Otkrio je i više detalja oko najnovije “demografske mjere” kojom bi se povećale mirovine za svako rođeno i posvojeno dijete i majkama i očevima na rodiljnom dopustu.
“Oni će za prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta moći dobiti više staža. No, za to ćete prvo morati ostvariti sve uvjete za mirovinu, a onda će u izračunu mirovina dobiti dodatni staž, što će im značiti veću mirovinu. Time smo htjeli ispraviti nepravednost. Naime, sada kad se gleda radni vijek roditelja, oni su kažnjeni jer im se prosječna plaća tijekom rodiljnog dopusta umanjuje” – pojasnio je ministar.
Prema novom zakonu koji će na snagu stupiti iduće godine, ako netko ima dvoje djece, a koristio je porodiljni dopust, odlaskom u mirovinu imat će godinu staža više.
Rad do 65. godine nazvao “korakom unazad”
Ostaje se i pri smanjenju penalizacije, odnosno ublažavanju kazni za prijevremeno umirovljenje na maksimalnih 18 posto za pet godina ranijeg odlaska u mirovinu, za razliku od prvog prijedloga koji je iznosio 20 posto.
Unatoč pritisku radničkih sindikata, od povećanja dobne granice za odlazak u mirovinu sa 67 godina od 2033. godine Vlada ne kani odustati. Ministar i dalje ustraje na tvrdnji da će i dalje većina hrvatskih građana ići u mirovinu od 60. do 65. godine, ovisno o tome kada skupe 41 godinu staža. Za “poljski model” kakav predlažu sindikati kazao je da bi on bio “korak unazad”, jer svi bi prema zakonu radili do 65. godine, ali onda nema prijevremenih mirovina. Dodao je kako ne razumije paniku te da se u brojnim europskim zemljama već teži radu do 70. godine.
Predloženi paket mirovinskih zakona koji je prošao prvi čitanje u Saboru s novim izmjenama trebao bi ovoga tjedna biti poslan u proceduru. Osim penalizacije, ali i nagrađivanja za dulji ostanak u svijetu rada s oko četiri posto više po godini, uz rad do 67. godine, osiguranike drugog mirovinskog stupa čeka dodatak na mirovine, a sve umirovljenike pravo na rad uz zadržavanje mirovine na pola radnog vremena.