Nakon požara u domu za starije, Ministarstvo najavilo strože kriterije. To su najavili i kod prošlog požara
Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike najavilo je promjene glede kriterija u domovima za starije. U dom gdje je sinoć izbio požar poslali su inspekciju, a inspekcija je tamo već bila prije četiri mjeseca i nisu pronašli nepravilnosti.
Bez obzira na uzrok požara u Domu za starije ‘Providenca’ u Dugom Ratu, resorno ministarstvo planira izraditi strože propise o sigurnosti takvih ustanova, piše Index.hr.
“Neovisno o tomu što će očevid utvrditi, je li požar uzrokovala ljudska greška ili neki drugi faktor, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike će odmah započeti s revizijom zakonskih odredbi ili podzakonskih akata koji se tiču kriterija za pružanje socijalnih usluga kako bi oni bili stroži u dijelu koji se tiče sigurnosti objekata koji smještaju korisnike”, odgovorili su iz Ministarstva na upit Indexa.
Ministar Aladrović ranije je danas rekao kako je u sporni dom poslana inspekcija.
Obiteljski dom za starije ‘Providenca’ u Dugom Ratu bavi se profesionalnim pružanjem socijalnih usluga od 20. travnja 2019. godine, a inspekcija ih je već posjetila u svibnju ove godine. Međutim nisu utvrđene nepravilnosti.
Ministrica Bedeković obećala promjene nakon Andraševca
Bivša ministrica Vesna Bedeković najavila je slične promjene još sredinom siječnja 2020. godine, nekoliko dana nakon što je u ilegalnom domu u Andraševcu požar odnio šest života.
Ministrica Bedeković tada je najavila novi Zakon o socijalnoj skrbi koji bi izjednačio kriterije za obiteljske domove i za sve ostale pružatelje usluga smještaja starijim osobama, a novi zakon bi uredio i poboljšao nadzor takvih ustanova, posebice svih onih koje starijima nude uslugu smještaja.
Ništa od toga nisu ispunili
Od najavljenih promjena nije se dogodilo još uvijek ništa. Nakon Andraševca, inspekcija socijalne skrbi krenula je u pojačani nadzor ali su vrlo brzo odustali od bilo kakvog nadzora zbog epidemije koronavirusa.
A onda je koronavirus počeo ulaziti u domove za starije pa su ponovno morali krenuti u inspekciju. U tim korona-mjerama su organizirali županijske timove koji su radili drugačiji oblik inspekcije s velikim naglaskom na mjere protiv koronavirusa.
Podsjetimo još da u Hrvatskoj postoji svega devet inspektora socijalne skrbi koji bi trebali nadzirati sve domove za starije, ali i druge ustanove iz socijalne skrbi. Kako su nam u intervjuu s glavnom inspektoricom Suzanom Diklić potvrdili, s ovakvim kapacitetima mogu obaviti nadzor svih domova za starije svakih pet do šest godina.