Nakon 37 godina napornog rada dobila minimalnih 2.300 kuna mirovine!
Minimalna plaća jednako minimalna mirovina. Jednostavna formula izračuna za sve one koji su radni vijek proveli na minimalcu, ali i većinu onih kojima je plaća bila niža od prosječne. Još ako odemo u prijevremenu mirovinu s prvim uvjetima, taj će nam iznos biti još dodatno manji za 12 posto. Ova umirovljenica radila je 37 godina fizičke poslove kako bi danas jedna preživljavala sa 2.300 kuna.
Radila je od svoje 20-e godine, prvo kao prodavačica u salonu s obućom, zatim kao čistačica u privatnoj tvrtki te zadnjih godina kao trgovkinja u jednom trgovačkom lancu. Svo to vrijeme plaća joj je uglavnom bila minimalna pa ju je danas dočekala i minimalna mirovina, još i manje od toga, jer je zbog fizičke istrošenosti radom lani morala u onu prijevremenu s prvim uvjetima. Nakon 37 godina teškog rada mirovina joj danas iznosi 2.300 kuna.
Sudbina koju dijeli 270 tisuća umirovljenika
„Žao mi je što sam nakon 37 godina radnog staža koji je bio zaista naporan i težak dovedena u situaciju u kojoj nekada spajam kraj s krajem. Živim sama i kada platim režije, ostane mi vrlo malo te moram pažljivo rasporediti kako bih mogla kupiti samo nužne namirnice i lijekove” – ispričala je umirovljenica za portal Radnička prava.
Tek je jedna od oko 270 tisuća korisnika najniže mirovine. Riječ je o mirovini koja se računa vrlo jednostavno tako da se broj godina staža pomnoži s aktualnom vrijednošću mirovine. Razlog takvog jednostavnog izračuna jest što puno kompliciranija formula za izračun mirovina temeljem staža i ostvarenih plaća pokazuje manje od toga zajamčenog iznosa. U prosjeku, umirovljenici s najnižom mirovinom imaju oko 60o kuna veću mirovinu nego što bi je imali da im je ona određena temeljem plaće.
Usklađivanje kao slaba i spora utjeha
Na ovom primjeru, aktualna vrijednost mirovine, koja se rastom cijena i plaća usklađuje dvaput godišnje, u drugoj polovini 2020. iznosila je 69,42 kuna. Pomnoženo sa 37 godina staža dobijemo 2.568 kuna, a kada taj iznos umanjimo za maksimalnih 12 posto penalizacije zbog prijevremenog umirovljenja, dobijemo 2.260 kuna. Mirovine su od tada do danas porasle za oko 3 posto kroz polugodišnja usklađivanja, što je u ovom slučaju za 67 kuna više pa takva mirovina u konačnici danas iznosi oko 2.330 kuna.
Slična sudbina čeka i umirovljenicu koja je u prijevremenu mirovinu kao šivačica s prvim uvjetima otišla ove godine, no rješenje još uvijek čeka. Ipak, očekuje kako će za minimalnu plaću dobiti i minimalnu mirovinu.
„Nisam još dobila prvu mirovinu. Mislim kako si neću moći priuštiti sve neophodno za život jer će mirovina biti znatno manja od plaće s kojom sam već jedva preŽivljavala“ – ispričala je za portal Radnička prava.