Na prosvjed dolazi 64 posto umirovljenika: ‘Bilo je i vrijeme da izađemo na ulice’
Na prosvjed protiv siromaštva 1. listopada u Zagrebu, prema anketi portala Mirovina.hr, odazvat će se 64 posto umirovljenika. Njih oko 2.000 smatra da je bilo krajnje vrijeme da izađu na ulicu. Oni kojima je metropola daleko poručuju da dolaze, jer vlak je besplatan. Ipak, većina smatra da prosvjed treba organizirati i u ostalim gradovima, jer bi se tada odazvalo više starijih i nemoćnih osoba.
Iz stranke ‘Blok umirovljenici zajedno’ najavili su za Međunarodni dan starijih osoba 1. listopada prosvjed protiv siromaštva na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu, o čemu smo pisali ovdje. U anketi portala Mirovina.hr, u kojoj je sudjelovalo više od 3.000 ispitanih, pitali smo naše čitatelje dolaze li na prosvjed.
‘Dolazimo, vlak je besplatan’
Njih 64 posto kaže da će apsolutno doći na prosvjed, jer je bilo i vrijeme da izađu na ulice. Ipak, oko 18 posto ispitanih još uvijek je neodlučno, jer im je Zagreb daleko ili imaju nekakvih zdravstvenih smetnji zbog kojih ne mogu doputovati do metropole. Njih oko tri posto kaže da će do tada još razmisliti. Međutim, oko 15 posto naših čitatelja ističe da neće doći, jer smatraju da prosvjed neće ništa promijeniti nabolje.
Najava prosvjeda izazvala je ogroman interes umirovljenika, koji ostavljaju na stotine komentara na našoj Facebook stranici. Čak i oni kojima je Zagreb daleko poručuju i podsjećaju ostale: ‘Dolazimo, vlak je besplatan’. Neki će tako na prosvjed potegnuti vlakom iz Splita. Oni s otoka pak kažu da za put nemaju financijskih sredstava. Ipak, većina smatra da se prosvjedi trebaju organizirati i u ostalim gradovima, a ne samo u Zagrebu te da umirovljenicima treba omogućiti besplatan put na prosvjed.
– Sigurno ću doći. Slažem se da treba omogućiti besplatne prijevoze umirovljenicima iz drugih dijelova Hrvatske. Ako ima novca za druge skupove, može biti i za umirovljeničke akcije. Ipak smo svi mi stvarali ovu zemlju i pridonijeli u obrani. Ima autoprijevoznika koji bi sudjelovali dobrovoljno, a i svaka podružnica može od članarine platiti autobus. Nemojmo se obeshrabriti da se neće ništa postići. Ako ništa drugo, barem će mediji poslati sliku u svijet, a i nije baš da smo svi mi na margini društva, jer vrijedimo puno više, poručuje Marica koja kaže da ima 41 godinu staža. Dodaje i da država i dalje uživa njihova izdvajanja za mirovine, zbog čega umirovljenici zavrjeđuju poštovanje.
‘Nije dovoljno samo pisati, trebaju svi doći koji mogu’
Javili su se i neki koji još uvijek rade, i to za minimalnu plaću, napominjući da će zbog toga imati mizerne mirovine. Neki pak kažu da je trebalo izaći na parlamentarne izbore u većem broju, a ne na ulice, jer se ovako ništa nije promijenilo, a ne vjeruju ni da hoće s prosvjedom.
– E pa da nije sad malo kasno? Mislim da se trebalo reagirat odmah čim su oni sebi podigli preko noći 80 posto plaće, pa da smo se odmah zapitali što će ostati za nas. Novca ima i treba se potruditi nešto postići s prosvjedom, ali ne možemo baš svi u Zagreb. Što je sa Slavoncima i ostalim dijelovima Hrvatske? Trebamo se raspodijeliti po svim većim gradovima, jer je malo nezgodno zbog starih i bolesnih, kaže Nada.
Anđela pak poručuje da nije dovoljno samo pisati, nego da svi koji se mogu kretati trebaju doći i dolaskom na prosvjed pokazati da su umirovljenici sposobni i odvažni, te pokazati što je vlast napravila svojim nečinjenjem za starije građane.