Na Gongovoj karti pronađite gdje ćete glasati, a ako niste sigurni kome dati glas može vam pomoći aplikacija
Oni koji tvrde da ne znaju za koga će glasati i da ne znaju gdje uopće trebaju ići zaokružiti broj na glasačkom listu, nemaju više izgovora. Izradom interaktivne karte Gong je pomogao svim građankama i građanima pronaći podatak pomoću kojeg će saznati kojoj izbornoj jedinici pripadaju. Ako ste jedna od osoba koja ne zna kome bi dala svoj glas, možete se osloniti na aplikaciju ‘Izborni kompas’ iza koje stoje Fakultet političkih znanosti i nizozemska istraživačka agencija Kieskompas. U pitanju je aplikacija koja će na temelju vaših stajališta, koje ćete otkriti u kratkoj anketi, odrediti političku stranku najbližu vašim uvjerenjima.
Svima onima koji još nisu pronašli izbornu jedinicu kojoj pripadaju prema adresi koja im stoji na osobnoj iskaznici, Gong je priskočio u pomoć izradom interaktivne karte na kojoj se može pronaći podatak kojoj izbornoj jedinici pripadaju. Zanimljivo je kako je više od 20 posto birača na prostoru Hrvatske, prema novom modelu izbornih jedinica, premješteno iz svoje dosadašnje izborne jedinice u sasvim drugu.
Ako ne znate gdje ćete glasati 17. travnja, lokaciju možete pronaći ovdje. Na Gongovoj interaktivnoj karti možete vidjeti izborne jedinice različito obojene, a označene su i odgovarajućim brojem. Ako odaberete točku pored broja izborne jedinice, otkrit će vam se poveznica na listu kandidata za koje možete glasati na biralištima.
Novi model izbornih jedinica
Još u svibnju 2023. godine predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković je predstavio novi model izbornih jedinica za izbore za Hrvatski sabor. Tada je pojasnio kako je riječ o ‘manjoj modifikaciji’ i da od čak 3.646.636 registriranih birača 78 posto po novom modelu ostaje u izbornim jedinicama u kojima su glasali i na izborima 2020. godine. Za razliku od njih, 22 posto registriranih birača je premješteno u drugu izbornu jedinicu.
A da je riječ o poprilično velikim nedostacima vladinog modela, prepoznali su i u Gongu iz kojeg su pojasnili kako taj model dodatno narušava krajnje nelogičan izgled izbornih jedinica, ako ih gledamo teritorijalno. Apsurdno je spajati, primjerice Pag i Petrinju, Vir i Kutinu ili pak Osijek i Koprivnicu u istu izbornu jedinicu, pogotovo jer je Grad Zagreb zadržao podjelu na nekoliko izbornih jedinica.
Ako ne znate za koga biste glasali, postoji aplikacija koja vam pomaže u tome
S obzirom na to da svi imamo određena stajališta po pitanju politike, može se reći kako svatko od nas dijeli neke vrijednosti s određenim strankama na domaćoj političkoj sceni. Upravo zbog toga je Fakultet političkih znanosti (FPZG) s nizozemskom istraživačkom agencijom Kieskompas razvio aplikaciju pomoću koje građani mogu otkriti kojoj političkoj opciji pripadaju nakon ispunjavanja ankete o određenim stajalištima.
Riječ je o inovativnoj aplikaciji Izborni kompas koja vam pomaže pri odabiru stranka koja zastupa stajališta najbliža vašim osobnim. Važno je dodati kako je glavni cilj ove aplikacije pomoći biračima pri donošenju odluke odabira političke opcije u svrhu nadolazećih parlamentarnih izbora.
Provjerite što aplikacija kaže o vašem političkom izboru
Aplikaciju koja se odnosi na hrvatske političke stranke razvili su istraživači s Fakulteta političkih znanosti. U tome su im pomogli kolege iz nizozemske istraživačke agencije Kieskompas, koja je već radila na sličnim projektima koji su zaživjeli u predizborno vrijeme u Francuskoj, Italiji i Švedskoj.
– Uz pomoć jednostavne aplikacije građani u pet minuta mogu saznati što o važnim pitanjima misle pojedine stranke, gdje u izbornim programima stranaka mogu više pročitati o tim stavovima i koje su stranke najbliže njihovim vlastitim stavovima o gospodarstvu, zdravstvu, vanjskoj politici i brojnim drugim temama, istaknuto je u objavi Fakulteta političkih znanosti.
Ako vas zanima koja politička stranka najviše odgovara vašim stavovima, Izbornom Kompasu možete pristupiti ovdje.