Motiv za sudjelovanje u istraživanju o koroni: Starijima u kuverti stiže 50 kuna
U svibnju će na adrese pojedinih građana starijih od 50 godina stići pismo u kojem će biti i bon od 50 kuna. U pismu će biti najavljen početak istraživanja o utjecaju koronavirusa na život i zdravlje starijih osoba, ali bon je sudjelovali u istraživanju ili ne – svejedno njihov.
Tijekom svibnja na adrese brojnih kućanstava u kojima žive osobe starije od 50 godina stići će pismo u kojem će se nalaziti i bon od 50 kuna, piše Jutarnji list u današnjem izdanju. U tom pismu najavit će se istraživanje o utjecaju koronavirusa na život i zdravlje starijih osoba. Čak i ako ne želite sudjelovati u istraživanju, bon možete zadržati.
Ispitivanje bi trebalo početi krajem svibnja, a rezultati će biti poznati krajem ljeta. Radi se o Istraživanja o zdravlju, starenju i umirovljenju u Europi (SHARE), najvećem i najvažnijem europskom istraživanju koje od 2004. prati podatke za više od 140 tisuća osoba iz 27 europskih država.
Traži se mišljenje starijih o koronavirusu
S naše strane, znanstveni partner u projektu SHARE jest Ekonomski fakultet u Zagrebu, odnosno profesori dr. Šime Smolić i dr. Ivan Čipin.
“SHARE zajednica je vrlo brzo reagirala na krizu te je u ožujku zaustavljeno redovno terensko anketiranje. Umjesto toga, napravljen je SHARE ‘korona upitnik’ koji je znanstvena reakcija na ovu pandemiju. Zbog epidemiološke situacije napravit će se telefonska anketa, a provest ćemo ju na ispitanicima koje smo barem jednom ranije intervjuirali.
Odlična je stvar što o njima već ima mnoštvo podataka, pa ćemo ih moći povezati s prikupljenima iz novog korona upitnika”, kazao je Ivan Čipin za Jutarnji list.
Istraživanje će se baviti temama poput kvalitete zdravlja i zdravstvene zaštite tijekom pandemije, učestalosti infekcije u obitelji i užoj okolini ispitanika, zaposlenosti i primanja tijekom perioda krize, društveni kontakti i podrška koju imaju te očekivanja za budućnost.
“Podaci prikupljeni ovim upitnikom omogućit će detaljno razmatranje načina na koji se rizična skupina starijih osoba nosi sa zdravstvenim i društveno-gospodarskim utjecajem Covida-19. Velika prednost tih podataka bit će mogućnost mjerenja i interpretacije razlika u međudržavnoj i longitudinalnoj dimenziji”, kazao je Čipin.
Evo kakva se pitanja očekuju
Na stranicama SHARE-a pronašli smo primjere pitanja koja će postavljati starijima:
- Infekcija i zdravlje – Jesu li vas testirali na Covid-19? Jeste li vi, vaša obitelj, prijatelji ili kolege imali simptome slične Covidu-19?
- Mentalno zdravlje – Jeste li bili tužni ili depresivni? Osjećate li se usamljeno?
- Ekonomija – Jeste li ekonomske posljedice utjecale na vas? Koliko ste prihoda izgubili? Je li taj gubitak nadomješten potezima vaše Vlade?
- Društvene mreže – S kime ste bili u kontaktu? Tko vam je pomogao? Jeste li vi pomogli nekome?
- Zdravstvo – Jeste li imali pristup zdravstvenoj brizi u prihvatljivom vremenu? Jeste li morali odgoditi ranije zakazane preglede ili operacije? Kako su se odnosili prema vama u bolnici?
Prikupljeni podaci će omogućiti duboki uvid u razmišljanja starijih građana koji su zbog činjenice da su rizična skupina nesumnjivo pod velikim pritiskom društvenog utjecaja pandemije, a mogli bi poslužiti i političarima koji iz ove krize mogu naučiti kako se nositi sa sljedećom.