Motar: Biljka koja raste uz obalu, a može se jesti na razne načine

Ana Kanazir
27. srpnja 2024.
Novosti
A- A+

Motar je biljka koja raste uz more, u stijenama. Ima male, tanke i duguljaste listiće, ali i cvjetove. Upravo se listići mogu jesti na više načina, bilo na rižoto ili u obliku kisele salate uz jelo. Odlično se slaže uz ribu i uz krumpir, a bogat je i vitaminom C. Donosimo nekoliko načina kako ga možete koristiti.

Motar u kamenu

Motar | Foto: Mirovina.hr

Motar se još naziva obalni petrovac ili šćulac, a raste uz more u stijenama, kamenu ili pijesku. Kada se protrlja po prstima ostavlja poseban miris, a i okus mu je aromatičan. Dobra je vijest da je ovo zapravo povrće koje je jestivo, a može se raditi na više načina.

Zeleni ljiljan | Foto: Mirovina.hr
Zeleni ljiljan: Ova biljka može vam pomoći da se riješite plijesni u kupaonici

Poseban okus i miris

Biljka koja raste na obali je motar. Pomorci su njegove listove u prošlosti nosili uložene u octu na plovidbe i služio im je kao sredstvo protiv skorbuta. U narodnoj medicini se koristi kao diuretik i za probavne probleme. Listovi sadrže velike količine vitamina C, ali i flavonoide, a beru se od svibnja do kolovoza.

Možda ste ga do sada vidjeli nebrojivo mnogo puta dok ste se kupali u moru, a dobra je vijest da se ova biljka može i jesti. Njegovi listovi su vrlo aromatični i slani, a mogu se jesti u raznim jelima. Važno ih je samo prije prokuhati u vodi. Nakon toga se procijede, osuše i mogu se jesti. Ipak, ako vam je miris i okus prearomantičan, listove možete nekoliko dana ostaviti da se malo posuše na zraku pa će i okus biti blaži jer će dio eteričnih ulja ishlapiti.

Ukiseljeni motar kao dodatak jelima

Motar se može pomiješati s bilo kojom salatom, može se jesti kao dodatak rižotu, a odlično se slaže uz ribu ili krumpir. U ovom slučaju ga prvo blanširate, a potom ga samo dodate, kao bilo koje drugo povrće. S druge strane, motar se može i kiselini pa poslužiti kao zimnica. Evo kako se to radi.

Staklenka se prvo sterilizira, a nakon toga treba pričekati da se ohladi. Motar je potrebno blanširati i ostaviti da se malo ohladi, a potom se stavlja na dno staklenke. Stavi se količina koju imate ili koju želite. U loncu pomiješajte ocat i vodu u omjeru 1:3 i dodajte malo šećera i mješavinu prokuhajte do ključanja. Dobro je ohladite i potom dodajte motaru u staklenci. Ostavite da sve odstoji nekoliko dana. Ukiseljeni motar se može jesti kroz cijelu godinu. Naše ostale recepte iz Bakine kuhinje možete pogledati ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap