Mogu li umirovljenici prosvjedom doći do većih mirovina? Macan vidi jednu manu

Jasmina Grgurić Zanze
30. kolovoza 2024.
Novosti
A- A+

Umirovljenici se 1. listopada spremaju izaći na ulice. Veliki prosvjed protiv siromaštva na Međunarodni dan starijih osoba organizira stranka BUZ. Traže veće mirovine, no postavlja se pitanje mogu li se one izboriti prosvjedom. Milivoj Špika računa i na podršku radnika, seljaka i studenata, a ono što ne ide u prilog svakako je raskol među umirovljeničkim stranačkim predstavnicima i udrugama.

Doživi mirovinu! I tebe se tiče!
foto: Tea Ovničević|mirovina.hr

Veliki prosvjed umirovljenika održat će se na Međunarodni dan starijih osoba, 1. listopada na glavnom zagrebačkom Trgu. Prosvjed je najavio Milivoj Špika, čelnik stranke Blok umirovljenici zajedno, o čemu smo pisali ovdje. U fokusu zahtjeva su veće mirovine, koje sve više zaostaju za troškovima života i plaćama. Mogu li umirovljenici pomak prema rastu mirovina postići ovim prosvjedom, komentirao je za N1 politički analitičar Krešimir Macan.

Raskol među umirovljenicima kao otežavajući faktor

– Osnovni je problem što su umirovljenici podijeljeni. Kad bi bili jedinstveni, mogli bi biti značajniji faktor. Ovako su podijeljeni između HSU-a koji je u vlasti i BUZ-a koji nije došao ni blizu izbornog praga, ali želi se boriti. Bit će im teško u tome, jer se na izborima vidjelo da baš i nisu dobili neku veliku podršku, tumači komunikacijski stručnjak i politički komentator Krešimir Macan, piše n1info.hr.

Na prosvjed dolazi 64 posto umirovljenika: 'Bilo je i vrijeme da izađemo na ulice'

Doista, Macan je u pravu i više nego što misli, jer je podijeljenost među predstavnicima umirovljenika daleko slojevitija. Naime, osim HSU-a s jedne i BUZ-a s druge strane, tu je i Stranka umirovljenika (SU) Lazara Grujića s kojom je BUZ djelovao u zajedničkoj platformi. Međutim, nakon parlamentarnih izbora, BUZ i SU više se ne pojavljuju zajedno, o čemu smo pisali ovdje. Uz ove tri stranke, postoji još nekoliko manje aktivnih umirovljeničkih političkih opcija.

Međutim, raskol postoji i na relaciji sa Sindikatom i Maticom umirovljenika, koje uz HSU, Špika konstantno i vrlo oštro proziva za loš rad. Takva retorika nije osobito mudra, jer i SUH i MUH okupljaju velik broj starijih osoba. Dodatno, i na relaciji SUH – MUH došlo je do razlaza, jer ni oni više ne nastupaju zajedno kada je riječ o zahtjevima za umirovljenike. Naime, uoči parlamentarnih izbora MUH-ova čelnica Višnja Fortuna se utišala, a SUH-ova Jasna A. Petrović samostalno krenula u skupljanje potpisa na peticiju ‘Veće mirovine odmah’. Tu akciju MUH nije podržao.

Špika nije u Saboru, trebat će mu i radnici, seljaci…

– Nakon što su parlamentarni izbori prošli, teško je za očekivati da će umirovljenici dobiti ikakva druga povećanja, osim onih uobičajenih koje će morati dobiti po formulama izračuna rasta, kaže Macan.

Macan kao problem detektira i još jednu važnu stvar, a to je parlamentarni status koji BUZ nema, a iz te je pozicije teško djelovati. Tu poziciju ima Gabričevićev HSU, ali za pretpostaviti je da ta stranka neće ići u neke radikalne zahtjeve, s obzirom na to da ih je HDZ i doveo na vlast. U svakom slučaju, Špika zna da mu treba šira podrška radnika, studenata, seljaka i ostalih aktera na velikom prosvjedu kako bi on uspio. Zato je veliki prosvjed protiv siromaštva namijenjen i njima.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap