Mnogi čine ovu grešku u vrtovima: Evo zašto vaša hortenzija slabo cvijeta

Luka Kalac
6. travnja 2024.
Novosti
A- A+

Hortenzija je brzorastući grm ružičastog, plavog ili bijelog cvijeća i kao takav, jedna je od omiljenih biljaka koje brojni odabiru za ukrašavanje svog vrta. Ako joj se omoguće idealni uvjeti za rast, ona može doseći od 120 do 360 centimetara u visinu i širinu. Prije same sadnje vodite brigu o dovoljnoj udaljenosti između biljaka jer može doći do prenapučenosti zbog koje će slabo cvjetati. Uz to, moguće su pojave bolesti.

Hortenzija raste pored pločnika.

Hortenzija | Foto: Visual Hunt

Hortenzije su pravi izbor za one koji žele lako održavanje vrta u kojem će se isticati cvijet ovog brzorastućeg grma. Jedan su od favorita brojnih vrtlarica i vrtlara koji ih uzgajaju jer cvijet hortenzije krasi njihove vrtove od sredine ljeta do jeseni.

Pazite na razmak kod sadnje

Ako vaša hortenzija ne cvjeta onako kako ste planirali, nevjerojatnije je riječ o pretrpanosti ili prenapučenosti hortenzija na jednom, njima za cvat, nedovoljnom mjestu. Imajte na umu taj pojam, ako sadite hortenzije i pripazite na to da ne rastu preblizu jedna drugoj.

Budući da grmovi hortenzije mogu doseći od 120 do 360 centimetara visine i širine, doista biste o tome trebali voditi računa pri samom početku sadnje. Iako je po vama razmak bio i više nego dovoljan pri samoj sadnji, situacija s ovim brzorastućim grmom se može promijeniti u svega nekoliko toplih i sunčanih dana.

Ako im se ne omogući optimalan rast, njihovo ružičasto, plavo ili bijelo cvijeće neće ukrašavati vaš vrt. To su samo neki od savjeta za što kvalitetniji rast i razvoje hortenzije.

Prenapičenost nije dobra

Do jedne od najčešćih grešaka pri sadnji hortenzija dolazi kada vrtlar/ica ne vodi računa o tome kako će jednog dana, kada hortenzija dosegne svoj maksimum rasta u visinu i širinu, doći do prenapučenosti. Nije to samo problem vizualne prirode, već je on poprilično dublji.

Kada dođe do prenapučenosti hortenzija, započinje ‘borba’ za njihovim opstankom pa jedna ili više takvih biljaka izvlači vodu i hranjive tvari iz tla kojima se pokušavaju opskrbiti i njima susjedne hortenzije. To je jedan od uzroka slabog cvjetanja hortenzija u pojedinim vrtovima, navodi tportal.hr.

Botanički vrt
Botanički vrt nudi novitet za umirovljenike: Svi imaju pravo na besplatan ulazak

Evo kako ispraviti grešku u sadnji

Ipak, ako ste već učinili navedenu grešku, možete je ispraviti presađivanjem na drugu, malo udaljeniju lokaciju od one prethodne. Vodite računa o tome da je taj potez najpametnije učiniti u rano proljeće ili kasnu jesen, kada je hortenzija u stanju mirovanja.

Kako biste hortenziji u svom vrtu priuštili slobodu kretanja, morate ponajprije doznati kojoj sorti pripadaju hortenzije u vašem vrtu. Odokativno probajte procijeniti koliko će u širinu i visinu narasti vaša hortenzija kada postane zrelom.

Preporučuje se da procijenjenu udaljenost odredite prije početka sadnje. Ona bi trebala biti udaljena barem toliko od susjedne joj biljke ili grma.

Uz slab cvat, mogu se pojaviti i bolesti

Uz slabo cvjetanje, i gljivične bolesti mogu biti posljedica prenapučenosti brzorastućeg grma hortenzija. Do gljivičnih infekcija dolazi zbog nedovoljne cirkulacije zraka koji između ostalog, i suši vlagu koja se nakupi na lišću i cvijeću.

Ako se pravovremeno ne suši vlaga na lišću i cvijeću ovog grma, može doći do pjegavosti lišća i razvoja pepelnice. U slučaju da neka od navedenih bolesti napadne vašu biljku, ta će hortenzija cvjetati u daleko manjoj mjeri nego što je to inače slučaj.

Baka Marija u vrtu
Marija (83) uživa u svojem vrtu, a uzgoj cvijeća joj je utjeha za sve životne nedaće

Temeljna njega ove biljke

Kako biste svojoj hortenziji pružili optimalan rast i razvoj, smjestite je u prostor u kojem ima puno svjetlosti. Za vrijeme vrućih ljetnih dana u poslijepodnevnim satima, preporučuje se sklanjanje ovog grma u hlad.

Potrebno je naglasiti kako hortenzija zahtjeva najmanje šest sunčanih sati dnevno. Nakon toga, ovaj grm može nastaviti rasti i u hladu ili sjeni, prenosi tportal.hr.

Idealno tlo za sadnju hortenzija je ono bogato hranjivim tvarima i vodom, a još je bolje ako ste ga dopunili kompostom. Isto tako, poprilično dobro uspijevaju i hortenzije posađene u tlu obogaćenim višenamjenskim gnojivom koje se dodaje samo jednom. i to u proljeće.

Imajte na umu da hortenzije za rast preferiraju vlažno tlo, na što biste posebno trebali obratiti pozornost u vrijeme kolovoza. Što se tiče vlage u zraku, priča se mijenja jer ovaj grm voli malu količinu vlage.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap