Mislili ste da ste gotovi s doprinosima? Evo kako umirovljenici financiraju vlastite mirovine
Cijeloga života plaćate doprinose za mirovinsko osiguranje, a onda vas u starosti dočeka crkavica. I baš kada ste mislili da ste s doprinosima gotovi, potajno ih i dalje plaćate trošenjem svoje mirovine. Evo kako je to moguće.
Ako zavirimo u Financijski plan Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje za 2021. godinu, možemo vidjeti kako se od doprinosa za mirovinsko osiguranje prikupilo 24,6 milijardi kuna. Malo niže u rashodima pak vidimo da je godišnji trošak isplate mirovina 42,62 milijarde kuna.
U idealnom svijetu doprinosima bismo trebali pokriti trošak isplate mirovina, ali u Hrvatskoj tomu nije tako.
Kako umirovljenici sami financiraju svoje mirovine
Tijekom radnog vijeka bili ste obvezni uplaćivati doprinose za mirovinsko osiguranje. No, omjer radnika i umirovljenika je posljednjih godina na povijesno niskim razinama i doprinosi već dulje vremena ne mogu pratiti godišnji trošak mirovina.
Razlika koja nedostaje od doprinosa i troška isplate dolazi kroz proračunsku injekciju, a najvećim dijelom se radi o prihodima po PDV-u. U Hrvatskoj je opća stopa PDV-a 25 posto, druga najveća u Europskoj uniji (Mađarska ima 27 posto).
PDV plaćaju svi građani, ali i građani drugih država koji u Hrvatskoj troše novac. Kada strani turist kupi sladoled u sezoni, mali komad njegovog troška će završiti u proračunskoj injekciji kojom se nadomješta razlika između prihoda i rashoda mirovinskog sustava. Naravno, svojom potrošnjom u ovom zmija-jede-vlastiti-rep sudjeluju i sami umirovljenici.
Dio PDV-a je dodatni mirovinski doprinos
Država je od PDV-a u 2020. godini ‘ubrala’ 55,9 milijardi kuna. Malo više od 18 milijardi kuna je kroz “opće prihode i primitke” proslijedila Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, a oni su to spustili natrag umirovljenicima na račune. Mirovina se brzo potroši, a država opet kroz tu potrošnju svakog pojedinog umirovljenika ubere PDV i cijeli ciklus počinje ispočetka.
Kako nitko od vladajućih ne iznosi planove da se iz ovog začaranog kruga izađe, a iz Ministarstva su svojedobno pokušali negirati postojanje “rupe” u mirovinskom sustavu uz objašnjenje da je “tako svuda u Europi”, dio PDV-a se i tehnički može početi smatrati dodatnim (skrivenim) doprinosom za mirovinsko osiguranje.