Mirovinsko prodaje nekretnine: Radnicima popust na stanove, ali i na – ljetovanje
Nastavlja se prodaja nekretnina u vlasništvu Zavoda za mirovinsko. Riječ je o gotovo tisuću stanova kupljenih izdvajanjem iz radničkih plaća i mirovina svih umirovljenika, a čija je prodaja počela prije deset godina. Većina stanova je prodana, pri čemu zaposlenici HZMO-a i umirovljenici u najmu imaju prednost i popust. Međutim, 12 apartmana na Jadranu još uvijek nije na prodaju, nego se iznajmljuju preko zakupaca uz 50 posto popusta za zaposlenike.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje objavio je danas javni natječaj za prodaju još 39 stanova u svome vlasništvu. Veći dio nekretnina, uglavnom od oko 40 četvornih metara, prodaje se na području Pakraca (21 objekt), a ostali stanovi su u Koprivničko-križevačkoj županiji (15) te po dva u Pregradi i jedan u Zlataru. Cijene – za svakoga ponešto. Tako se od HZMO-a stan veličine 34 četvorna metra može kupiti već za 24.200 kuna početne cijene u selu pokraj Koprivnice, dok je u Križevcima ona 126.000 kuna za 26 kvadrata. Najveću početnu cijenu ima stan u Pakracu od 89 četvornih metara, jedini te veličine, koji se prodaje za početnih 226.000 kuna.
Svi koji žele kupiti stan od Mirovinskog moraju platiti jamčevinu od deset posto, a kupac je onaj tko ponudi najviši iznos. Kupoprodajni ugovor mora se sklopiti u roku od 30 dana, a u slijedećih 30 dana stan se mora i platiti.
Odgađa se prodaja atraktivnih apartmana
Nastavak je to prodaje nekretnina u vlasništvu HZMO-a, stečenih iz Stambeni fond Zavoda koji se punio izdvajanjem od šest posto plaća radnika Zavoda i dva posto iz mirovina svih umirovljenika, što je prestalo 1991. godine. Tim je sredstvima HZMO kupio čak 9.172 stana na području čitave Hrvatske. Velika većina stanova je prodana, pri čemu su se oni prvo nudili radnicima i umirovljenicima u najmu po deset posto jeftinijoj cijeni uz odbijanje uloženih sredstava do čak 30 posto vrijednosti stana. Tako su primjerice, zaposlenici mogli kupiti stan i 40 posto jeftinije. Dio stanova godinama je zjapio prazan, a dio je imao i bespravne korisnike. Prije toga, najam su plaćali vrlo simboličnih pet kuna po četvornome metru. Stanovi na području posebne državne skrbi, njih 374 još su za vrijeme Jadranke Kosor darovani jedinicama lokalne samouprave.
Osim stanova, Zavod je vlasnik i poslovnih prostora, dok je vlasništvo nad 35 domova umirovljenika prenio na državu. No, tu je i 12 apartmana koji predstavljaju još jednu pogodnost za zaposlenike HZMO-a. Naime, Zavod je i ove godine u zakup ponudio svih 12 apartmana na vrlo atraktivnim lokacijama u sezoni po ukupnoj cijeni od svega 9.500 kuna. Međutim, caka leži u tome da se smještaj prvo mora ponuditi radnicima Zavoda s popustom od 50 posto tržišne cijene. Kako nije registrirano za obavljanje ugostiteljske djelatnosti, Mirovinsko ne može samo iznajmljivati apartmane. Naime, riječ je o 30 kreveta od čega je 12 u Novalji (Gajac), a ostali su Selcu, Puli, Lovranu…
Začudo, HZMO još uvijek nije donio odluku o prodaji tih apartmana, kako to čini sa stanovima. Proteklih su godini ti apartmani gotovo u cijelosti bili popunjeni zaposlenicima kojih je oko 2.600 stoga veliki interes ne čudi ni s obzirom na broj radnika, a ni s obzirom na vrlo povoljne cijene. Od zakupca država tako u tri mjeseca uprihoduje svega 28.500 kuna, dok bi izravnim iznajmljivanjem, kada bi ono bilo moguće, ta računica mogla sezati sve do 300.000 kuna (15 eura po krevetu za noć u tri mjeseca, op.a.).
Propustili razdoblje prije recesije
Stanovi su se po vrlo povoljnim cijenama oko 500 eura po četvornome metru počeli prodavati tek prema prvoj odluci iz 2008. godine. Da je država to učinila ranije, prije recesije, pojedina predviđanja kažu kako je mogla uprihodovati oko 80 milijuna eura u proračunu.
S obzirom da se s nekretninama nije upravljalo na zadovoljavajuć način, s ciljem poboljšanja donesena je Strategija upravljanja i raspolaganja nekretninama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje 2014. – 2017. Novi Pravilnik o uvjetima i načinu prodaje stanova na snazi je od lipnja ove godine.
Javnost pamti i slučaj deložacije iz nekretnine u vlasništvu Mirovinskog, kada je 57-godišnja Zadranka lani zbog duga od 13.000 kuna deložirana iz stana u kojem je živjela 46 godina.
Također, stanovi HZMO-a bili su i predmet revizije u Splitu gdje ih je većina prodana umirovljenicima i zaposlenicima. Sporne su bile cijene koje su se kretale ispod držišnih, zbog čega se sumnjalo na kasniju preprodaju po većim iznosima.