Ministarstvo sav teret prebacilo na domove: Inspekcija ne izlazi u nadzor već mjesec dana!
Ukupno tri doma za starije u Hrvatskoj imaju potvrđene zaraze koronavirusom. U Koprivnici je situacija najbolja, u Pločama se još uvijek rade testovi, a najgore je u splitskom Domu za starije i nemoćne. Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku smo pitali kako doprinose zaštiti starih i nemoćnih u domovima, no čini se da je sav teret prebačen na svaku ustanovu pojedinačno.
Nakon velikoj proboja koronavirusa u splitski Dom za starije i nemoćne, pitali smo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku koje konkretne stvari poduzimaju kako bi spriječili takve scenarije.
Nakon Splita još strože mjere
Ministrica Vesna Bedeković, a to se moglo vidjeti i na konferenciji za medije županijskog Stožera civilne zaštite u Splitu, ali i na konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite, uporno ponavlja koji su sve dokumenti na snazi:
- Naputak o postupanju u ustanovama socijalne skrbi Ministarstva zdravstva – 27. veljače
- Preporuka o postupanju prema specifičnim mjerama zaštite vezano uz nCoV bolesti(COVID-19) Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo – 28. veljače 2020. godine
- Naputak o postupanju vezan uz privremeni smještaj u kriznim situacijama – 20. ožujka 2020. godine
- Upute za sprečavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 u domovima za starije osobe i drugim ustanovama u sustavu socijalne skrbi HZJZ-a – 27. ožujka
Sada dodaju nove, još strože dokumente:
“Nastavno na navedeno domovima je 7. travnja 2020. upućena i uputa Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku kojom se nalaže nužnost osiguranja uvjeta u pogledu prostora, opreme i radnika u svrhu osiguravanja obvezne izolacije korisnika po njihovu prijmu u slučaju privremenog smještaja u kriznim situacijama uzimajući u obzir sve raspoložive kapacitete, koji se mogu koristiti i za potrebe izolacije ranije smještenih korisnika”, odgovorili su nam iz Ministarstva.
U slučaju nastanka eventualnih teškoća oko organizacije, Ministarstvo može naložiti provedbu pojedinih, konkretnih organizacijskih i drugih mjera koje se pokažu potrebne. Isto tako, na današnjoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite najavljeno je postroživanje svih do sada izdanih mjera zaštite starih i nemoćnih u domovima, a odluka bi na stranicama Ministarstva trebala osvanuti danas.
Mogu li članovi obitelji odvesti korisnike kući?
Situacija u Splitu je u prvim satima, kada smo pisali Ministarstvu, djelovala poprilično dramatično. Postavilo se, među ostalim, pitanje je li preporučljivo da članovi obitelji dođu po korisnike u domove i odvedu ih kućama, kako se i oni ne bi zarazili.
“Unatoč mjerama prevencije i sprečavanja epidemije bolesti koju domovi provode u ovim okolnostima, ukoliko pojedini korisnik i članovi obitelj to izričito žele, a korisniku time neće biti ugrožen život i zdravlje, potrebno mu je to omogućiti poštujući sve mjere prevencije i zaštite”, kažu u Ministarstvu.
Funkcionira li sustav slanja izvještaja?
Ministrica Bedeković je na konferenciji za medije u Splitu opisala kako uopće Ministarstvo doznaje što se događa po Domovima za starije i nemoćne diljem Hrvatske.
“Postoji obveza izvještavanja na dnevnoj bazi i mi to činimo. Na dnevnoj razini primamo preko tisuću mailova”, kazala je.
Upitali smo ih koliko je taj sustav efikasan i možemo li možda dobiti posljednjih deset izvještaja iz Doma za starije i nemoćne Split. Naime, ravnatelj je rekao da je temperatura kod korisnika zabilježena unazad deset dana, a Ministarstvo kaže da je promjenu u stanju javio tek u utorak 7. travnja 2020. godine.
“Sustav je funkcionalan. Komunikacija o slučajevima i dalje se komunicira na konferencijama za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite”, odgovaraju iz Ministarstva.
Inspekcija ne provodi nadzor gotovo mjesec dana!
Kod tragedije u Andraševcu saznali smo da Ministarstvo ima samo devet inspektora socijalne skrbi. Nitko od njih zbog epidemije koronavirusa od 16. ožujka 2020. ne izlazi na teren, potvrdili su nam u Ministarstvu.
Dakle, Ministarstvo je domovima propisalo kako da rade kroz brojne mjere. U isto vrijeme su ukinuli nadzor, tako da ne mogu sa sigurnošću reći provode li se sve te mjere. Primjer iz varaždinskog Doma za starije i nemoćne najbolje pokazuje kako su mjere barem negdje u zemlji bile neprovedive. Naime, iako je zabrana posjeta na snazi, njihov Dom je bio pod energetskom obnovom, a tamo se svakodnevno okupljalo gotovo 200 radnika.