Ministar Piletić o siromaštvu građana: ‘Kako rastu dohodci i stopa rizika se povećava’

Jasmina Grgurić Zanze
2. travnja 2025.
Novosti
A- A+

Da će se ono što je Vlada poduzela lani vidjeti tek nagodinu, kaže ministar rada i mirovinskog sustava, komentirajući stopu rizika od siromaštva. Piletić pojašnjava da pokazatelji ne ovise o stvarnim potrebama potrošačke košarice, nego o dohotku stanovništva. Kako dohoci rastu, tako se i stopa siromaštva povećava.

piletic

Foto: Ministar rada Marin Piletić | Mirovina.hr

Stopa rizika od siromaštva pokazuje alarmantne podatke za 2024. godinu. U riziku je svaki peti građanin, ali u starosti rizik je znatno veći, pogotovo kada je riječ o samcima i ženama. Čak 61 posto samaca starijih od 65 godina u riziku je od siromaštva. Prag rizika od siromaštva iznosi 617 eura za samce, a toliku mirovinu nema ni dvije trećine umirovljenika.

O najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku o siromaštvu, s naglaskom na starije građane, pisali smo ovdje. Ministar rada i mirovinskog sustava, Marin Piletić kaže sada da će se sve ono što je Vlada poduzela lani vidjeti tek nagodinu.

Pokazatelji ovise o dohotku stanovništva

Pixabay
Prag rizika od siromaštva 617 eura: Dvije trećine umirovljenika živi s manje od 633 eura

Državni zavod za statistiku promijenio je metodologiju rada u odnosu na prethodne godine, pojasnio je ministar jučer nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća. Ovi pokazatelji ne ovise o stvarnim potrebama potrošačke košarice, nego o raspoloživom dohotku ukupnog stanovništva, dodao je.

– Kako dohodci rastu, naravno da će se i stopa rizika od siromaštva povećavati, a upravo je DZS značajno povećao stope, rekao je ministar rada i mirovinskog sustava, Marin Piletić.

Pomaci će biti vidljivi nagodinu

Piletić podsjeća da je Vlada prošle godine povećala minimalnu plaću za 20 posto, donijela Zakon o inkluzivnom dodatku, povećala osnovicu za socijalne naknade, izmijenila Zakon o socijalnoj skrbi i poduzela sve ono što najizravnije utječe na smanjivanje stope rizika od siromaštva.

– A što će se vidjeti na podacima po novoj metodologiji DZS-a tek iduće godine. Ovi podaci, i da nisu uvećani za jedan postotni poen, sasvim sigurno daju dovoljno pozornosti Vladi da i dalje promišljamo što učiniti kako bi te stope u budućnosti bile manje, zaključio je čelni čovjek Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.


Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap