Ministar Pavić: “Mirovinskom reformom osigurali smo veće mirovine”
“Mislim da smo ovim mjerama osigurali veće mirovine za sadašnje umirovljenike za koje očekujemo rast mirovina za tri posto usklađivanjem, zatim povećanje 245.000 minimalnih mirovina za 3,13 posto pa će oni imati 6 posto više iduće godine…”
Nakon današnje sjednice Vlade, na kojoj je jednoglasno prihvaćen paket prijedloga zakona mirovinske reforme, ministar rada i mirovinskog sustava, Marko Pavić održao je i konferenciju za novinare.
“Danas smo imali konačan prijedlog mirovinske reforme koji smo uputili u Sabor, rasprava će biti u utorak, 4. prosinca. Veće mirovine za naše sadašnje i buduće umirovljenike, financijska održivost sustava u kojem imamo deficit od 17 milijardi kuna i ispravljanje različitih jazova između generacija unutar mirovinskog sustava glavni su ciljevi. Imali smo ekstenzivnu raspravu oko prijedloga i sa socijalnim partnerima i sa stručnjacima i s klubovima koalicijskih partnera i pojedinim zastupnicima iz oporbe jer smo htjeli maksimalno poboljšati prijedlog” – kazao je uvodno Pavić.
Što je novo u odnosu na prvi prijedlog?
Sumirao je i najnovije izmjene u odnosu na prve prijedloge. To je prije svega umanjenje penalizacije za prijevremeno umirovljenje sa 0,34 posto na 0,30 posto. Time će raniji odlazak u mirovinu biti kažnjen umanjenjem od 18 posto za pet godina, dok je u prvom čitanju to bilo 20,4 posto. Time se umanjenje mirovine vraća na poziciju kakvo je bilo 1999. godine.
Tu je i nova demografska mjera kojom će se se majkama za svako dijete mirovine povisiti za šest mjeseci radnog staža. Time će im mirovine od iduće godine porasti za otprilike do 2 posto po djetetu. Istu mogućnost imat će i očevi koji su koristili rodiljni dopust.
Pavić se pohvalio kako je prihvaćen i prijedlog Sindikata umirovljenika i Matice umirovljenika za usklađivanje mirovine dvaput godišnje prema švicarskoj formuli, ali na način da se sada mirovine usklađuju oba puta prema 70 posto rasta plaće i 30 posto inflacije.
Nadalje, poticat će se konkurentnost i kompeticija mirovinskoj fondova kako bi zaradili što više za osiguranike, i to na način da će se 20 posto osiguranika raspoređivati po pojedinom fondu, a nagradnih 20 posto za onaj fond, od ukupno četiri, koji je imao najveći prinos za svoje osiguranike u prethodnoj godini. Fondovi će ulagati i u razvojne tvrtke, odnosno u platforme i kapitalne fondove, prema pravilniku HANFA-e.
“S Hanfom smo osmislili i paket koji će osigurati veću transparentnost i bolje upravljanje i kontrolu nad sustavom mirovinskih fondova, gdje će Vlada imenovati u nadzorne odbore predstavnike osiguranika, a koji će morati biti po svim uvjetima, pravilima i licencama. Tako ćemo osigurati da osiguranici i Vlada imaju informacije o načinu raspolaganja privatnom ušteđevinom građana. Značajno smo smanjili i naknade mirovinskim fondovima za 1,3 milijardu kuna, dakle jedno sto milijuna kuna više nego u prvom čitanju, a taj novac ostaje svima nama osiguranicima na računu, čime će se osigurati veće mirovine iz drugog stupa. Ukidanjem švicarske formule također će dijelovi povećanja mirovina iz drugog stupa rasti od 5 do 7 posto” – dodao je ministar.
Manje ulaze i izlazne naknade
Pavić je ponovio da je i ukinuta ulazna naknada za dobrovoljne mirovinske fondove, dok će Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje osnovati mirovinsko osiguravajuće društvo , što je važno u trenutku kada građanin izađe iz drugog stupa i ode u mirovinu. Do sada je postojeće mirovinsko društvo uzimalo naknadu od 5 posto, a ona će sada biti 1,5 posto i 0,17 posto godišnje, što je u 20 godina korištenja mirovine 5 posto.
“Mislim da smo ovim mjerama osigurali veće mirovine za sadašnje umirovljenike za koje očekujemo rast mirovina za tri posto usklađivanjem, zatim povećanje 245.000 minimalnih mirovina za 3,13 posto pa će oni imati 6 posto više iduće godine te da za 3.000 žena koje idu u mirovinu iduće dvije godine, a koje bi imale do 100 eura manju mirovinu, imaju dodatak od 27 posto. I za najmlađe smo osigurali da osnažimo drugi stup i učinimo ga pravednijim, transparentnijim i bolje upravljivim” – zaključio je danas ministar Marko Pavić.