Meteorolog otkrio razmjere poplava: ‘Kad se zbroji pet-šest dana, dobijemo količinu kiše koja padne u jednom proljeću’

Milan Dalmacija
17. svibnja 2023.
Novosti
A- A+

Zbog obilnih, ponegdje i rekordnih kiša, brojni su se gradovi u Hrvatskoj našli pod vodom. Dok vatrogasci, vojska, civilna zaštita i civili spašavaju što se spasiti može, novi vodeni valovi zahvaćaju zemlju. Nakon nezapamćenih poplava u Gračacu i Obrovcu, stanje je trenutno najgore u Karlovcu i Hrvatskoj Kostajnici. Meteorolog RTL-a Dorian Ribarić otkrio nam je koliko je kiše palo proteklih dana, ali i kakvo nas vrijeme tek očekuje.

Poplava u Obrovcu. | Foto: Screenshot: YouTube/Al Jazeera Balkans

Gračac, Obrovac, Karlovac, Duga Resa, Hrvatska Kostajnica, Ivanec… To su samo neki od većih gradova koji su poplavljeni zbog nezapamćenih obilnih kiša koje su pale u svega nekoliko dana. Dok vatrogasci, vojska, civilna zaštita i mještani pokušavaju spasiti što se spasiti može, rekordne vodostaje bilježe brojne rijeke i potoci.

Tako je vodostaj Zrmanje u Obrovcu prije dva dana iznosio 302 centimetra, što je 39 centimetara više od najvišeg zabilježenog vodostaja ikada. Korana je tijekom ove noći nabujala na preko osam metara, Una je već prelila postojeće nasipe, zbog čega je već proglašeno izvanredno stanje. Iako će mnogi za štetu optuživati lokalne i državne vlasti, jer nisu učinile ništa u obrani od poplava, zapravo je teško bilo predvidjeti ovakav ishod.

Meteorolog RTL-a, Dorian Ribarić objašnjava kako je svibanj inače kišovit, ali ne ovako intenzivno i u ovako kratkom razdoblju. Kiše, naime, nisu prestale padati još od prošlog tjedna.

– Svakodnevno imamo neke obilne oborine, što je kulminiralo na području Gračaca i Obrovca, gdje je u svega nekoliko sati palo dvostruko više kiše nego što inače padne u svibnju. Ali i u većini zemlje smo premašili prosjeke za mjesec svibanj, rekao je Ribarić.

‘Svibanj je i inače kišovit, ali…’

poplava u Zagrebu
Velika poplava u Zagrebu: Dogodila se davno, a promijenila je vizuru grada

Pritom, kad spominje prosjeke misli na one klimatološke, koji zbrajaju vremenske prilike u posljednjih 30 godina. Da su ovakve oborine nezapamćene govori ta činjenica, ali i još jedan podatak.

– U jednom danu je u Gračacu palo kiše koliko padne u cijelom mjesecu, a kad se zbroji pet-šest dana koliko je ondje padalo, dobijemo količinu koja obično padne u jednom proljeću. Tu količinu vode ne može progutati nijedan sustav odvodnje, nijedna rijeka, tlo je natopljeno i zato se ovako nešto i događa, objasnio je meteorolog.

Uzrok poplava su jake oborine. No, što je uzrok jakih oborina? Ribarić nam je i na to dao odgovor.

– Zaredale su se ciklone u našem području. Globalni atmosferski sustav nije nam baš povoljan. Anticiklona se ustalila nad Atlantikom i tako otvorila put ciklonama u naše područje, sjeverne Italije, Hrvatske i Balkana, gdje imamo puno kiše, vlage i oblaka, što traje već više od tjedan dana, tu i tamo s prekidima, zbog čega ljudi imaju osjećaj da stalno pada kiša, istaknuo je Ribarić.

Neće biti sasvim suhog vremena

Srećom, kaže on, vrijeme bi se trebalo smiriti, ali, istovremeno upozorava – ne u potpunosti. Prema njegovoj prognozi, još danas se očekuju oborine, ali u manjim količinama nego ranije. Nakon toga kreće smirivanje.

– Neće biti sasvim stabilno, bit će još pokojeg pljuska, ali ne ovako izraženih kišovitih prilika kave smo imali zadnjih dana. Od subote će i temperatura značajnije porasti, pa će to biti ipak primjerenije proljeću. Dakle, temperature će biti od 10 ujutro do iznad 20 stupnjeva popodne, a i dalje je moguć razvoj oblaka. Bit će djelomice oblačno, onako promjenjivo, kako volimo reći, pa je moguć tu i tamo pokoji pljusak, ali u puno manjim količinama i puno kraćim vremenskim intervalima nego ovih dana. Neće biti kišovit dojam vremena, nego baš proljetni, rekao je.

Meteorolog Ribarić dodao je da u sljedećih 10 dana neće biti sasvim suhog vremena. Dodao je kako je u proljeće to sasvim normalno, što znači da će ponegdje biti suho, a ponegdje bi moglo biti lokalnih ili mjestimičnih pljuskova. No, ponavlja, ni blizu kao ovih dana.

Upitali smo ga kakvo će biti vrijeme u lipnju, mada je nezahvalno davati bilo kakve prognoze. Ipak, otkrio nam je da bi krajem svibnja i početkom lipnja temperature mogle biti više, dok bi količina oborina trebala biti manja.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap