Medicinski fakultet izradit će inovativno ortopedsko pomagalo za starije osobe
Korištenje 3D printa u medicini više nije novost, no riječki Medicinski fakultet sada je odlučio otići korak dalje. Riječ je o početku razvoja prototipova za starije osobe kojima će uz pomoć čitavog niza novih tehnologija nastojati olakšati život. Pritom, jedan od prvih zadataka je pametni štap s nekoliko senzora, ovisno o potrebama koje se mogu prilagoditi. Prvi korak je napraviti funkcionalni prototip, nakon čega kreće daljnji razvoj, inovacija i dizajn.
Inovativno ortopedsko pomagalo izrađeno putem tehnologije 3D modeliranja nastat će u sklopu jedinstvenog inovativnog programa u Hrvatskoj pod nazivom „PGŽ Lab“. Iza njega se kao pokretač krije Primorsko-goranska županija u suradnji s Medicinskim fakultetom, odnosno njegovim Centrom za biomodeliranje i inovacije u medicini. Županija je projekt predstavila i na svojoj internet stranici.
Za kvalitetu života “srebrne” populacije
Ugovor o financiranju troškova razvoja socijalnih inovacija „PGŽ Lab“ potpisali su ovih dana zamjenica župana Marina Medarić i dekan Medicinskog fakulteta, Tomislav Rukavina. Rektorica sveučilišta u Rijeci, Snježana Prijić Samaržija naglasila je kako je ovaj rad na području zdravlja i socijale ključni dio kvalitete života, naročito “srebrne” populacije, odnosno građana treće životne dobi.
Sven Maričić, predstojnik Centra za biomodeliranje i bioinovacije istaknuo je da su već desetak godina vrlo uspješni u korištenju 3D printa u medicini, a sada slijedi i korak dalje. To je početak razvoja prototipova za starije osobe gdje će uz pomoć cijelog spektra novih tehnologija napraviti jedan iskorak te im tako dati šansu i pomoć kako bi im olakšali život.
Pametni štap ovisno o potrebama
“Jedan od prvih zadataka je pametni štap sa nekoliko senzora s time da je još neophodno istražiti specifične potrebe, a koje potom možemo optimizirati. Prvi korak je napraviti funkcionalni prototip, a onda tek kreće daljnji razvoj, inovacija i dizajn. Naša funkcija je provesti istraživanje i analize, te razvoj do konačne dokumentacije” – rekao je Maričić.
Primorsko-goranska županija objavila je i da će “PGŽ Lab” u prvoj fazi biti usmjeren na izradu inovativnog ortopedskog pomagala putem tehnologije 3D modeliranja, dok će se u narednim fazama osigurati povezivanje raznih dionika poput akademske zajednice, studenata, učenika, nezaposlenih mladih osoba, predstavnika privatnog i javnog sektora te neprofitnih organizacija, kako bi se kroz zajednički multidisciplinarni rad osmislila kvalitetna rješenja za društvene probleme. U kasnijoj fazi planirano je da ovaj program djeluje kroz nekoliko laboratorija koji će prvenstveno pokrivati ruralno područje Županije.