Male tajne hrvatskog jezika: Pišemo li s ili sa, evo kako pravilno koristiti prijedloge
Članke na portalu Mirovina.hr čitate s užitkom ili sa užitkom? Pisanje prijedloga s ili sa često može biti dilema u kojoj svatko postaje veliki poznavatelj jezika, pravopisa i gramatike. Je li ispravno s ženom ili sa ženom, s psom ili sa psom, ili pak s pšenicom ili sa pšenicom? Iako mnogi misle da je bolje koristiti prijedlog sa jer zvuči ‘pravilnije’, zapravo se taj prijedlog rjeđe koristi.
Zasigurno ste jako zadovoljni člancima na portalu Mirovina.hr i čitate ih s užitkom ili možda sa užitkom? Kako pravilno upotrijebiti prijedlog s ili sa, jedna je od najčešćih jezičnih dilema. Često se u tome pogriješi baš zato što mnogi misle da je ispravnije koristiti prijedlog sa. No, zapravo prijedlog sa puno rjeđe koristimo od prijedloga s, što je sjajno objasnio naš sestrinski portal Srednja.hr.
Prema Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje, prijedlog sa koristimo ispred riječi koje počinju suglasnicima s, š, z i ž. Tako ćemo reći sa stola, sa šarenom kapom, sa sestrom, sa zvijezdom, sa životom i sa ženom. Isto, prijedlog sa koristi se ispred nekih teških suglasničkih skupina, poput ‘ks’, ‘ps’ i ‘pš’. Stoga ćemo reći sa Ksenijom, sa psom i sa pšenicom. Iznimka je da se ispred zamjenice mnom također koristi prijedlog sa pa pišemo sa mnom.
U svim drugim slučajevima pišemo prijedlog s. Na primjer, reći ćemo s iskustvom, s prijateljima, s čokoladom i s džakom. Kod brojeva vrijedi pravilo da trebamo slijediti prvo slovo, odnosno glas kojim taj broj počinje. Vrijedi isto pravilo da ‘sa’ pišemo ispred glasova s, š, z i ž. Tako ćemo reći s tri djevojčice, s pet dječaka, ali sa šest djevojčica. Važno je za napomenuti i da se prijedlog ‘s’ ne koristi u instrumentalu sredstva. Tako je ispravno reći putujem avionom ili autom, a ne putujem s avionom ili s autom. Pogledajte ovdje kako smo razriješili prošlotjednu dilemu deklinacije imena.