Male tajne hrvatskog jezika: Piše li se uredu ili u redu?

Luka Bumbak
23. veljače 2025.
Novosti
A- A+

U redu je čitati članke na portalu Mirovina.hr. Ili uredu? Riječ je o jezičnoj dilemi koja se javlja kada osoba želi napisati nešto potvrdno. Da se taj izraz često pogrešno zapisuje potvrđuju iz Instituta za hrvatski jezik odakle naglašavaju da je točan zapis ‘u redu’. Razlog za to, smatraju u Institutu, jest što postoji niz izraza koji se mogu zapisati na dva načina i imati pritom različito značenje.

Pisanje | Foto: Freepik

Nedavno smo objasnili je li ispravno reći točki ili točci, treba li učiti naglas ili na glas, a sada uz pomoć sestrinskog portala Srednja.hr, objašnjavamo je li nešto u redu ili uredu. Riječ je o izrazu kojim se izriče pristanak ili odobravanje i u čijem se pisanju često griješi, objašnjavaju iz Instituta za hrvatski jezik.

Male tajne hrvatskog jezika: Je li ispravno pekara, pekarna ili pekarnica?

– Točan je zapis u redu. U pravu se kad kažete da se taj izraz kojim se izriče pristanak ili odobravanje često pogrešno zapisuje sastavljeno: uredu. Razlog je u tome što postoji niz izraza koji se mogu zapisati na dva načina i imaju pritom različito značenje, npr. uz put (npr. Cvijet raste uz put.) i usput (npr. Navratit ću usput do tebe.), na smrt (npr. Nemoj misliti na smrt.) i nasmrt (Pretukli su ga nasmrt.), pojašnjavaju iz Instituta za hrvatski jezik na naš upit.

Izraz koji se zapisuje sastavljeno, dodaju, nastao je tvorbenim načinom srastanjem od izraza prijedlog + imenica u novu riječ – prilog.

– To objašnjava i zašto govornici hrvatskoga jezika katkad analogijom zapišu uredu kad žele izraziti pristanak i odobravanje jer bi se mogla braniti razlika između u redu (Čekam u redu.) i uredu (Uredu, doći ću.). Međutim kako je srastanje živ tvorbeni proces, analogija ne može uvijek biti od koristi.  Neke se jedinice priložnoga značenja stoga mogu u standardnome jeziku pisati na dva načina i sastavljeno i nesastavljeno (na primjer i naprimjer, u ime i uime), a kod nekih do srastanja nije došlo te se, i kad imaju priložno značenje, pišu nesastavljeno, odnosno kao dvije riječi. Takav je i izraz u redu, pa se i u primjeru ‘Čekam u redu’ i u primjeru ‘U redu, doći ću, piše nesastavljeno.

Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap