Male tajne hrvatskog jezika: Piše li se ‘dobrodošli’ ili ‘dobro došli’
‘Dobro došli na naš portal, vrlo rado ćemo prihvatiti vaše dobrodošle primjedbe’. Ovako treba izgledati rečenica da biste razumjeli razliku između pridjeva dobrodošao i izraza dobro došao. Recimo, natpis ‘Dobrodošli dragi gosti’ nije u skladu s pravopisom, već se radi o izrazu u kojem bi riječi trebale biti odvojene. Iako je riječ o toplom i lijepom načinu izražavanja dobrodošlice na vjenčanjima, ne bi bilo loše i pravopisno pripaziti.
Hrvatski jezik pun je dilema, a jedna od njih je – piše li se dobrodošli ili dobro došli. Odgovor na to pitanje daje Institut za hrvatski jezik u svom Jezičnom savjetniku. U njemu se jasno navodi da treba razlikovati pridjev dobrodošao i izraz dobro došao, o čemu su pisali kolege na sestrinskom portalu srednja.hr.
– Pri izricanju dobrodošlice komu upotrebljava se dvorječni izraz koji je sveza priloga dobro i oblika glagolskoga pridjeva radnog došao, došla, došlo, došli, došle, došla. Pogrešno je taj izraz pisati sastavljeno Dobrodošli u naš hotel!, Dobrodošao u novi razred!, a pravilno je Dobro došli u naš hotel!, Dobro došao u novi razred!, objasnili su stručnjaci ovog Instituta.
S druge strane, pridjeve ćemo pisati dobrodošao, dobrodošla, dobrodošli i tako dalje. Oni se dodaju imenicama i znače ‘koji rado očekujemo, poželjan’, primjerice Uputila nam je dobrodošao savjet., Prihvatili smo dobrodošle primjedbe.
Drugim riječima, na ulazu u dvoranu za vjenčanja trebao bi stajati natpis Dobro došli, dragi gosti!, a vi ste ondje dobrodošao gost. O tome, kad se piše prilog sinoć, a kad noćas, više pročitajte ovdje.