Male tajne hrvatskog jezika: Pada li vam nešto ‘na pamet’ ili ‘napamet’

Luka Bumbak
17. studenoga 2024.
Novosti
A- A+

Hrvatski jezik pun je nedoumica, a jedna takva je piše li se odvojeno ‘na pamet’ ili spojeno ‘napamet’. Nerijetko se mediji, ali i oni vrsni poznavatelji gramatike muče s ovim pitanjem. Nemojte se bojati, vrlo je jednostavno za zapamtiti. Sve ovisi o kontekstu u rečenici, a mi vam u ovom tekstu donosimo objašnjenje ove gramatičke dileme.

Olovka i bilježnica | Foto: Unsplash

Olovka i bilježnica | Foto: Unsplash

Piše li se ‘na pamet’ ili ‘napamet’ nedoumica je koja muči ljude. Zapravo je vrlo jednostavno, a nedoumicu možete riješiti tako da pravilo naučite napamet ili jednostavno vam može pasti na pamet da pročitate naš članak. Kolege sa sestrinskog portala srednja.hr su malo pronjuškale po Hrvatskom jezičnom portalu i objasnile kako se točno piše.

Foto: Unsplash
Male tajne hrvatskog jezika: Kad se piše prilog 'noćas', a kad 'sinoć'

Naime, baš kao što je slučaj kod ‘na glas’ ili ‘naglas’, vidljivo je da ova nedoumica nije samo stvar pravopisa, već i razumijevanja jezika. Drugim riječima, pravilno je pisati odvojeno ‘na pamet’, a pravilno je pisati i spojeno ‘napamet’, ovisno, naravno, o ostatku rečenice.

Kada se piše spojeno, ‘napamet’ označava nešto što je naučeno i što se može replicirati bez pomoći knjige. Primjer – Naučio je napamet pjesmu Dobriše Cesarića. Međutim, spojeno ‘napamet’ može označavati i kada se nešto neutemeljeno ili neargumentirano govori, poput ove rečenice – Govoriš napamet, ništa ne znaš o tome.

S druge strane, razdvojeno ‘na pamet’ koristi se u izrazima poput ‘pasti na pamet’. Iz tog se razloga može zaključiti da se u hrvatskom standardnom jeziku mogu ispravno koristiti obje varijante, ovisno o samom kontekstu rečenice.

Padaju li vam na pamet i neke druge gramatičke zavrzlame i dileme, poput one piše li se ‘bezveze’ ili ‘bez veze’? Razriješite takve gramatičke muke i glavobolje tako što ćete o tome više pročitati ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap