Male tajne hrvatskog jezika: Opisna imena pišu se velikim slovom, ali postoje iznimke

Ivana Moslavac
16. ožujka 2025.
Novosti
A- A+

Opisna, perifrazna imena pišu se velikim početnim slovom. Najčešće se govori o naseljenim mjestima, ali to mogu biti i imena osoba. Takva perifrazna imena prihvaćena su u društvu pa je uvijek poznato na što se odnose. Primjer takvih imena su Otac Domovine, Čelična Lady ili Kraljica Popa. No, treba pripaziti na slučaj kada perifraza obuhvaća više osoba ili gradova. Tada se druga riječ piše malim slovom.

Ilustracija: Rawpixel

Opisna imena ili perifrazna imena pišu se velikim početnim slovom, stoji na stranicama CARNET-a. Objasnili su kako su to najčešće višerječna imena naseljenih mjesta koja su nastala na temelju bitnih obilježja zemljopisnog pojma. Ime nekog naseljenog mjesta može se zamijeniti takvim imenima jer su takva imena prihvaćena u društvu pa je uvijek poznato na što se odnose.

papa franjo
Male tajne hrvatskog jezika: Pišemo li papa ili Papa?

To mogu biti i imena osoba, a s našeg sestrinskog portala srednja.hr naveli su nekoliko primjera upravo o imenima osoba. Primjerice, Otac Domovine (Ante Starčević), Čelična Lady (Margaret Thatcher), Kraljica Popa (Madonna) i Lijepa Naša. Kad perifraza obuhvaća više gradova ili osoba, druga riječ će se pisati malim slovom, na primjer Treći svijet i Sveta obitelj.

Isto tako, ako uz perifrazno ime stoji ime osobe na koju se perifraza odnosi, tada se perifrazno ime neće pisati velikim početnim slovom. Primjerice: Novi koncert Madonne, kraljice popa, rasprodan je u samo nekoliko sati.

Prošli tjedan smo pisali o greškama kod pisanja velikog i malog početnog slova. Izdvojili smo pravilo o tome kako se ispravno pišu naslovi državnih i vjerskih poglavara. Više o tome pročitajte ovdje.


Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap