Male tajne hrvatskog jezika: Kako se dekliniraju imena kao što su Toni, Mario i Matea? Donosimo odgovor

Luka Bumbak
26. siječnja 2025.
Novosti
A- A+

Čitao sam članak portala Mirovina.hr s Marijem ili s Mariom? Poslao sam poveznicu na članak portala Mirovina.hr Toniju ili Toniu? Kako glasi genitiv imena Matea? Riječ je o čestoj jezičnoj dilemi, pravilo je vrlo jednostavno, a sve ovisi o tome na koja slova završavaju određena imena.

deklinacija imena

Pisanje Foto: Unsplash

Kako ispravno deklinirati imena? Je li ispravno pisati Mariju ili Mariu? Matei ili Mateji? Vječnoj dilemi došao je kraj jer ćete sada znati kako ispravno pisati imena bez obzira u kojem padežu se nalaze. Sestrinski portal Srednja.hr je uz pomoć Pravopis.hr riješila jednu od najčešćih jezičnih dilema.

Imena koja završavaju na -i, -io, -ie i -ia

Glas j koristi se u sklonidbi i tvorbi posvojnih pridjeva od riječi koje završavaju glasom ili skupinom glasova -i, -io i -ie. Imena i nadimci kao što su Toni i Miki imat će dodano j, pa su ispravni oblici genitiva Tonija i Mikija. Isto vrijedi i u stranim imenima. Uzmite u obzir da se kod stranih riječi uzima u obzir kako se riječ izgovara. Tako će se riječ celebrity sklanjati celebrityja, celebrityju i tako dalje.

deklinacija imena
Male tajne hrvatskog jezika: Piše li se 'točci' ili 'točki'?

Imena koja završavaju s -io također će imati umetnuto j. Antonio će u genitivu biti Antonija, u dativu Antoniju i tako dalje. Iznimka je instrumental u kojem su moguća dva oblika: Antonijem i Antoniom. Isto vrijedi i za ime Mario, koje u instrumentalu može glasiti Marijem i Mariom. Posvojni pridjev može glasiti Marijev ili Mariov. Intervokalno j umeće se i kod imena koja završavaju na -ia. Maria će biti Marije, Mariji. Posvojni pridjev je Marijin. Mia u genitivu glasi Mije, u dativu Miji, a posvojni pridjev je Mijin.

Imena koja završavaju na -ea i eo

Kod imena koja završavaju na -ea i -eo nema umetnutog j. Matea u genitivu glasi Matee, u dativu Matei, a posvojni pridjev je Matein. Jednako vrijedi i za Andreu, gdje genitiv glasi Andree, dativ Andrei, a posvojni pridjev Andrein.

Oblike Andrejin, Andreji i Andreje koristimo samo u slučaju kada se ime u nominativu piše Andreja. Isto je kod imena Mateo i Leo, koja će u genitivu glasiti Matea i Lea, a u dativu Mateu i Leu. Prošlog tjedna smo vam pojasnili kada se upotrebljava zamjenica ‘koji’, a kada ‘kojeg’, dok više o tome možete pročitati ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap