Londonski New Ground zajednica je starijih osoba kakvu je teško zamisliti u Hrvatskoj
New Ground je londonsko naselje kakvo je teško zamisliti u Hrvatskoj. U njemu, naime, žive samo žene starije od 50 godina. Same sudjeluju u svim aktivnostima, a odluke bitne za svoju zajednicu donose konsenzusom.
Dok se u Hrvatskoj tek priprema izgradnja 18 centara za starije osobe koji bi barem malo trebali ublažiti nedostatak smještaja u domovima, drugi dijelovi svijeta mogu se podičiti posebnim domovima za starije. Jedan takav nalazi se u Londonu i namijenjen je samo ženama starijima od 50 godina.
U domu New Ground živi 26 žena, smještenih u 25 stanova. One same sebe definiraju kao ‘skupinu žena starijih od 50 godina koje su stvorile svoju vlastitu zajednicu u novom, sa svrhom izgrađenom stambenom bloku’. Dodaju da kao alternativu samačkom životu, imaju ‘prijateljski raspoložene susjede koje su spremne pomoći’.
Guardian piše da je 2021. čak 3,64 milijuna Britanaca starijih od 65 godina živjelo samo. Od tog broja je 70 posto bilo žena. Dakle, New Ground bi mogao započeti revoluciju u smještaju starijih osoba i borbi protiv samoće starijih osoba. Uz to, stručnjaci u Velikoj Britaniji drže da će za 10 godina udio starijih osoba u tamošnjoj populaciji porasti s 19 na 22 posto. Recimo, toliki je udio starijih već sad u hrvatskoj populaciji.
Stroga pravila za muškarce
Ideja za New Ground začeta je još 1998. godine, no do njene je realizacije prošlo još 16 godina. Osim što je namijenjen samo ženama, ovaj dom ne prima isključivo umirovljenice, već žene starije od 50 godina koje još uvijek rade, volontiraju i društveno su aktivne.
– Mnoge od nas i dalje rade, druge volontiraju i aktivne su u zajednici. Netko bi možda mogao doći ovdje i pomisliti: ‘OK, sve smo u godinama’. No, ne možete nas definirati kao stare, govori stanarka June Tisdall.
Jedno od važnijih pravila je da muškarci ondje ne smiju živjeti. Doduše, mogu doći u posjet, a privatni odnosi time nisu narušeni.
– Imamo braću, očeve, sinove, unuke, ljubavnike i sve između. Jedina je stvar da ne mogu doći i živjeti ovdje. Nije nužno da žene isele ako se udaju, ali to bi bila odlična izlika da kažu: ‘Žao mi je dragi, ne mogu živjeti s tobom, ali možemo imati odlične vikende’, govori Tisdall.
Zajednica temeljena na konsenzusu
New Ground možda podsjeća na komunu za starije žene, no to nije tako. Žene žive u zasebnim stanovima koje mogu posjedovati ili iznajmljivati. Postoje i zajedničke prostorije za druženje i održavanje različitih društvenih aktivnosti. Štoviše, stanovnice su same sudjelovale u dizajnu čitavog prostora.
S druge strane, odluke donose konsenzusom, ali pritom pristaju na propisane vrijednosti i ciljeve zajednice. Sve poslove rade same, a podijeljene su u volonterske timove koji su odgovorni za različite zadaće. Ideja New Grounda nije bila samo izvući žene od ralja samoće, već i stvoriti zajednicu ljudi koji se međusobno podržavaju i budu aktivniji, ali i smanjiti životne troškove.