Liste čekanja se ne smanjuju: ‘Kada sam imao novac za platiti, već sam sutra došao na red’
Liste čekanja u zdravstvu nisu novost pa se tako recimo na ultrazvuk abdomena čeka čak do 236 dana. Osim toga, nije rijetkost ni da se kvare uređaji, a problem su i liječnici koji rade u javnim i privatnim ustanovama. Građani su tako primorani obavljati preglede privatno jer će tako puno brže doći na red, ali to je ujedno i puno skuplja opcija.
Problemi u zdravstvu su veliki. Nakon uhićenja ministra zdravstva Vilija Beroša, o čemu smo pisali ovdje, građani i dalje imaju problem s dugim listama čekanja na preglede. Sve ovisi o vrsti pretraga, pri čemu se na ultrazvuk abdomena tako čeka od tri do čak 236 dana.
Na pretrage se čeka više od pola godine
Mnogi građani kada imaju određeni problem ne mogu odmah doći na red na određenu pretragu. Liste čekanja su i dalje iznimno velike pa neki zbog toga odlaze u privatne klinike i poliklinike, dok drugima zbog čekanja itekako pati zdravlje.
– Bila je gužva, ali kad sam imao novce za platiti, već sutra sam došao na red, rekao je Silvestar.
U prosjeku se na dijagnostičke pretrage čeka 130 dana. Na mamografiju se čeka od 64 do čak 241 dan, magnetska rezonanca mozga se čeka od 15 do 261 dan. Ultrazvuk srca se recimo čeka od 113 do 198 dana, a abdomena od tri do čak 236 dana, kako navodi net.hr. Osim toga, velik je broj i liječnika koji rade u mirovini i na taj način barem malo pomažu zdravstvu, o čemu smo pisali u ovom tekstu.
Veliki problem i za onkološke bolesnike
O ovim problemima svjedoče i brojni građani. Tako se Nives ovoga ljeta nažalost vratio rak i proširio na kosti. Dobila je 25 zračenja što je trebalo trajati pet tjedana, ali umjesto toga se sve odužilo na skoro tri mjeseca zbog čestih kvarova aparata. S kojim se još sve problemima susreću onkološki bolesnici, kao i oni koji imaju rak dojke možete pročitati ovdje.
Neugodno iskustvo čekanja imala je i Vlatka koja je otkrila kako je trebala pretrage za ergometriju, za srce zbog visokog tlaka. Jednu pretragu je čekala šest mjeseci, a drugu osam. S druge strane, Ivana Šmit, predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječenja kaže da se često radi o redovnim kontrolama za koje je normalno da se čekaju dulje.
– Za neke stvari se može napraviti određena revizija i napraviti neki pametniji sustav koji će za početak odvojiti liste redovnih narudžbi i kontrola od onih lista prioritetnih čekanja i prvih pregleda, što isto zna biti na istoj listi, pa se tako stječe dojam da pacijenti čekaju dugo pretrage poput ultrazvuka srca, a zapravo su to neke redovne kontrole koje trebaju biti naručene za godinu, godinu i pol dana, ističe Ivana Šmit, predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječenja za net.hr.