Lani u Hrvatskoj prevareno 500 starijih osoba. Ovo su njihova iskustva, ali i savjeti kako se zaštititi
Prevaranti sa zlatnim lančićima i masažerima tijekom ljetnih mjeseci nastoje prevariti osobe starije životne dobi. One često žive same, zbog usamljenosti se upuštaju u razgovore sa strancima te im vjeruju. Načina prijevara je bezbroj, žrtve se često srame priznati da su na njih nasjele, stoga je iznimno važno preventivno djelovati. O čemu sve treba voditi računa i kako se zaštititi svojim edukativnim programom upozorava hrvatska policija.
Gospođa Ljerka stanuje u domu umirovljenika, od kuda se često sama uputi u šetnju. Vremena ima pa ako je netko nepoznat i zaustavi s nekim pitanjem, često zastane i rado popriča. Međutim, upravo se u ovom scenariju, kao i na kućnom pragu starijih osoba sve češće događaju razni pokušaji prijevare. Kako se od njih zaštititi pripadnike treće životne dobi u Domu za starije i nemoćne osobe Sisak educirali su policijski službenici Ministarstva unutarnjih poslova i Policijske uprave sisačko-moslavačke. Ivo Jakić iz Službe prevencije Ravnateljstva policije ističe da je više od 28 posto počinjenih kaznenih dijela prijevara upravo na štetu osoba starijih od 60 godina. Tako je lani u Hrvatskoj prevareno gotovo 500 osoba.
Projekt “Dan kao san” policija provodi četvrtu godinu za redom, a usmjeren je na osnaživanje starijih osoba i osoba s invaliditetom kako ne bi postale žrtve kaznenih djela. Kroz uključivanje umjetnika i glumaca, na interaktivan i slikovit način prikazujemo koje su to potencijalno opasne svakodnevne situacije. Osobe starije životne dobi su rizična skupina.
Predstavljaju se kao bankari, policajci…
“Najčešće se radi o lažnom predstavljanju kao djelatnika plinare, pošte, mirovinskog osiguranja, zdravstvenih djelatnika, policije…ulaze u stan i izvlače novce, dok je drugi način da jedna osoba odvlači pozornost dok druga obavlja krađu. Osobe se predstavljaju i kao djelatnici banke i građanima kažu da trebaju doći nešto potpisati ili da će doći njihov djelatnik iz banke kojem trebaju predati novce. Predstavljaju se kao policajci koji im kažu da će ih zaštititi od otkrivenog počinitelja tako što će im pričuvati novce. Naravno da to nikada nije istina i da vas službene osobe nikada neće zvati telefonom i tražiti da im u vašem stanu date novac. To su prevaranti. Nažalost, starije osobe nisu baš sklone prijaviti policiji kada su prevareni, jer se vjerojatno osjećaju posramljenima zbog toga što su s tolikom životnim iskustvom pomalo naivno prevareni” – rekao je policijski službenik Ivo Jakić.
Policija je upozorila i na sve češće slučajeve trganja zlatnog nakita, pogotovo lančića s vrata za lijepog vremena kada su oni izloženiji. Stoga je najbolje ne nositi zlatni nakit na vidljivom mjestu, jer prilikom takvih krađa može doći i do ozbiljnih ozljeda starijih osoba.
Kako se zaštititi od prevaranata?
Prije svega, ne puštajte u kuću nepoznate osobe. Kada vam netko pozvoni na vrata, prvo pogledajte kroz “špijunku” tko je, a tek tada otvorite vrata uz korištenje zaštitnih brava, odnosno lančića. Ako se osoba predstavi kao službena, zatražite je službenu iskaznicu, a ako vam je i dalje sumnjiva, telefonski provjerite je li ju služba koju predstavlja doista uputila na vaša vrata. Imajte na umu da se samo sumnjiva roba može prodavati po znatno nižim cijenama od uobičajenih. Također, nemojte odavati vaše osobne podatke, a neka broj vašeg računa i PUN budu tajni. Isto tako, PIN i karticu nemojte držati na istom mjestu. Ne posuđujte novac nepoznatim osobama i ne primajte besplatne poklone. Ukoliko posumnjate u prevarante, zapamtite njihov izgled i registraciju.
“Objeručke smo prihvatili ovakav edukativno-preventivni program jer u Domu imamo gotovo 300 korisnika koji su, dok su ovdje, prilično zaštićeni. Međutim, oni izlaze iz Doma u grad, na tržnicu i sva moguća mjesta gdje su izloženi mogućim prijevarama i krađama te je već bilo takvih slučajeva. Kvartovski policajac nam je već nekoliko puta govorio o tome kako se zaštititi, a veliki su problem i ugovori o dosmrtnom, odnosno doživotnom uzdržavanju. Uz ovu akciju održava se za naše korisnike i mjerenje šećera u krvi i tlaka” – rekla je ravnateljica Ružica Čakširan.
Pokušao joj ući u kuću, prodati suđe i uzeti zlato
Umirovljenica Marija Blažeković kazala nam je kako je od policije naučila da se mora čuvati te da od nepoznatih osoba ne treba ništa kupovati niti im otvarati vrata. S takvima nema posla, kaže, već komunicira samo s ljudima koje poznaje, pogotovo kada sjedi u parku za lijepog vremena.
Svoje svjedočanstvo dok je još živjela sama u kući ispričala nam je Kata Grgić.
“Vratila sam se iz bašte kući i otvorila prozor da se izlufta pošto ne mogu ostaviti otvoreno dok me nema jer su niski prozori. U to se zaustavi auto iz kojeg mi netko maše. Izašla sam van misleći da je možda familija iz Zagreba, no kako se muškarac približavao vidjela sam da ga ne poznajem, što sam mu i rekla. Svejedno je prišao i počeo pričati talijanski, ali i hrvatski. Počeo me ispitivati s kim živim, a ja sam mu od straha odmah slagala da imam unuka koji je u kući. Navaljivao je da uđemo u kuću i počeo mi nuditi nekakvo suđe iz kutije, nakon čega me ispitivao imam li zlata. Lagala sam da nemam zlata, u polje nisma nosila prsten, ali vidio je naušnice i stavio prst u jednu. Srećom, u to je naišao policijski pa su pobjegli. Nazvala sam odmah policiju. Od tada više nisam nikoga puštala u dovrište” – rekla nam je umirovljenica Kata.
Tijekom edukacije glumac je ispričao svoju priču o tomu kako su mu dvije osobe prodale lažni uređaj za masažu, a dok su ga masirale otuđile su mu vrijednosti iz stana. Također, starijima je pokazao kako na ulici “operiraju” džepari te u samo nekoliko sekundi u prolazu uzmu satove, novčanike i ostalo.