Krivotvorene kovanice eura šire se Europom: Evo kako možete prepoznati imate li lažan novac

Luka Kalac
2. svibnja 2024.
Novosti
A- A+

Krivotvorene kovanice od dva eura šire se Europom, a potječu iz krivotvoriteljske radionice u kojoj je radila grupa Kineza. Nakon šest godina istraživanja, španjolska policija je u suradnji s Europolom otkrila i uhitila deset Kineza za koje se vjeruje da stoje iza ove operacije. Tim povodom bankari su udijelili savjete pomoću kojih možete otkriti je li u vašim rukama originalni ili krivotvoreni novac, pogotovo ako se radi o kovanicama.

Foto: Pixabay

Razotkrivena je skupina Kineza koja je krivotvorila kovanice eura u Španjolskoj, odakle su ih puštali u optjecaj diljem Europe. Kako biste izbjegli neugodnosti i prevaru, naučite prepoznati krivotvorene kovanice eura. Prije svega, treba imati na umu da je novac tiskani papir ili reljefni prešani metal. U slučaju da ne koristite gotovinu, već elektronski novac, uzmite u obzir da novac nije više od elektronskog podatka.

Ako se otkrije slučaj krivotvorenja novca, država oduzima ta sredstva i osobama koje nemaju veze s falsificiranjem. Krivotvoreni novac vam se oduzima i nemate pravo na novčanu naknadu, neovisno o tome kako ste ga dobili, pa taman to bilo pri vraćanju ostatka novca u trgovinama.

Policija i Europol krivotvoritelje priveli pravdi

Španjolska Policía Nacional je, uz pomoć nadnacionalne policijske organizacije Europol, ušla u trag i uhitila skupinu krivotvoritelja za koje se vjeruje da stoje iz falsificiranih kovanica od dva eura. Upravo te krivotvorene kovanice su, prema pisanju portala dw.com, iz Španjolske puštali u optjecaj diljem Europe. Skupina Kineza je imala krivotvoriteljsku radionicu u glavnom gradu pokrajine Castilla-La Mancha Toledu. Lociranje i uhićenje ovih krivotvoritelja je, kako iz policije tvrde, ‘najvažnije otkriće takve vrste u Europi u posljednjih deset godina’.

Uhićeno je deset osoba koje su zajedno krivotvorili novac, a iz policije ističu kako je riječ o, redom kineskim državljanima. Nakon uhićenja, otkriveno je kako su krivotvoritelji na europsko tržište pustili gotovo pola milijuna falsificiranih kovanica ‘visoke kvalitete’. Nakon uhićenja, španjolska policija je priopćila da je bila riječ o iznimno teškoj i dugotrajnoj istrazi koja im je uzela šest godina. Dodatne komplikacije pri istrazi je stvarala tajnost unutar organizacije, ali i gotovo nemoguće praćenje krivotvorenog novca što je čest slučaj za falsificirane kovanice’, piše n1info.hr.

Krivotvorene kovanice kriju jedan detalj

Za razliku od krivotvorenih novčanica koje se mogu prepoznati, slučaj s falsificiranih kovanicama je poprilično drugačiji. Na novčanicama postoje ‘sigurnosne značajke’ poput sigurnosne niti, integriranih holograma, pozadine koja se teško kopira i kvalitete papira. Slučaj s krivotvorenjem kovanica je sasvim drugačiji jer one u sebi nemaju sigurnosne niti ili holograme. Ipak, jedan detalj krivotvoriteljima zadaje glavobolje, a na to biste doista trebali obratiti pažnje.

Primjerice, Bundesbank u Njemačkoj drži na oku njemačke kovanice eura. Upravo su iz tog razloga naveli informacije o sigurnosti ‘sitnog novca’ u ‘Vodiču za kovanice’ koji je objavljen na njihovoj internetskoj stranici. Za razliku od profesionalaca koji na raspolaganju imaju jedinstveni test za validatore kovanica u cijeloj Europi, situacija je laicima poprilično kompliciranija. Bankari savjetuju laicima da obrate pažnju na prvi dojam. Čest je slučaj da je slika kovanice poprilično istaknutija od ostatka površine novčića.

novčanice eura u različitim apoenima
Krivotvorene novčanice u Hrvatskoj: Sve je više lažnih eura, a evo u kojim se apoenima pojavljuju

Opreza nikad dosta

Najčešći slučaj kod krivotvorenih kovanica je taj da je slika na kovanici mutna i mekana, dok su joj na površini točkice, neobične linije ili udubljenja. Uz to, specifično je zarezan rubu krivotvorene kovanice, prenosi n1info.hr. Na originalnim kovanicama od dva eura rubni natpis je jasno vidljiv, što nije slučaj kod krivotvorenih kovanica. Na krivotvorenim kovanicama može se uočiti i udaljenost između određenih simbola i riječi.

Pomalo je bizaran savjet koji je došao iz sjedišta Središnje banke. Oni građanima preporučuju da sa sobom nose magnet jer je središnji dio kovanica od jednog i dva eura izrađen od posebnog sigurnosnog materijala koji je blago magnetičan. Pojednostavljeno, kovanice od jednog ili dva eura se privlače magnetom, ali i padaju s njega ako ih nježno protresete.

– Vanjski prsten pravih kovanica od jednog i dva eura kao i pravih kovanica od 10, 20 i 50 centi nije magnetski. Prave kovanice od jednog, dva i pet centi izrađene su od bakrom obloženog čelika i vrlo su magnetične, tvrde stručnjaci, prema pisanju portala n1info.hr.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap