[KOMENTAR] Ministre, znamo da ste u pravnim problemima, ali gdje je reforma?
“Mi smo se praktički obvezali do kraja ove godine predstaviti model, do kraja sljedeće godine ga implementirati i u provedbu ga pustiti tijekom 2023. Ja sam siguran da ćemo u tomu uspjeti”, govorio je ministar rada Josip Aladrović u rujnu prošle godine komentirajući reformu obiteljskih mirovina. Pola godine kasnije, javnost i dalje nema niti jednu informaciju o reformi, a ministar nam je nešto tih ovih dana.
Ministar rada Josip Aladrović neuobičajeno je tih posljednja dva tjedna. Dan prije nego je USKOK uhitio njegovog kolegu Darka Horvata, ministar je veselo išao po Hrvatskoj i dodijelio ugovore u ukupnoj vrijednosti od 88,6 milijuna kuna samo u veljači. Identične obaveze dan nakon Horvatovog uhićenja, ali i dana kada je na ministra rada bačena ozbiljna sumnja da je uhljebljivao HDZ-ov stranački kadar tijekom ravnateljstva u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, delegirao je na državne tajnice Margaretu Mađerić i Mariju Pletikosu pa na službenim stranicama ministarstva polako nestaje njegovo ime… Nema više “Ministar Aladrović uručio…”, nego “Uručeno 28 ugovora…”, “Dodijeljeni ugovori…” i slično.
Ministar rada Josip Aladrović neuobičajeno je tih od dana kada je Vlada doživjela potpunu blamažu i kada im je niz članova pod sumnjom za koruptivna djela.
Kriminal naših ministara pao je u drugi plan
Ironija je htjela da naš ministar naglo zašuti samo nekoliko tjedana nakon što je javnost doznala da je ministar angažirao bivšeg predsjednika HSLS-a Darinka Kosora kao posebnog savjetnika za medije. Kosor je kazao kako je njegov zadatak osmišljavati i nijansirati ministrove javne nastupe, način izražavanja i pomoći mu u izbjegavanju konflikata kojima ministar, zapravo, i nije baš sklon.
Uhićenje Darka Horvata i optužbe na račun članova Vlade u međuvremenu su pale u drugi plan. Kao da se radi o događajima koji su se odvili prije nekoliko mjeseci. Rusija je izvršila invaziju na Ukrajinu i rat u Europi opravdano je postala glavna tema. Ali i tu možemo uočiti prijestupe “naših”. Na pitanje o kriminalu u Vladi i mogućim prijevremenim izborima, predsjednik Sabora Gordan Jandroković govori kako nije za to te ističe da, s obzirom na geopolitički situaciju, Hrvatskoj više nego ikada treba stabilna vlada. Jer bila bi prava katastrofa da nas u ovom osjetljivom trenutku europske povijesti ne vode korumpirani političari.
U svakom slučaju, ministar rada se, barem za sada, brani šutnjom. On na to ima i pravo, ali na neke stvari nema.
Reforma obiteljskih mirovina
Ministar rada nema pravo prestati biti ministar rada. Josip Aladrović koji utjelovljuje ulogu ministra nalazi se u pravnim problemima. Utječe li to na njegov rad kao ministra? U kratkom roku – zasigurno. Međutim, želimo problematizirati činjenicu da je prije pola godine obećao javnosti predstaviti nacrt reforme obiteljskih mirovina i da to još uvijek nije učinio.
Ministar rada Josip Aladrović bio je puno rječitiji, na primjer, u rujnu prošle godine. Tada je samouvjereno govorio kako će do kraja godine (dakle do pr
osinca 2021.) javnosti predstaviti novi model obiteljskih mirovina, koji bi ove godine trebao biti raspravljen i izglasan, a plan je da stupi na snagu 1. siječnja 2023. godine.
“Radna skupina u ovom trenutku radi. Mi smo se obvezali praktički do kraja ove godine predstaviti model, do kraja sljedeće godine ga implementirati i u samu provedbu ga pustiti tijekom 2023. Ja sam siguran da ćemo u tomu uspjeti”, govorio je prije pola godine Aladrović.
Do kraja godine nismo imali priliku dobiti predstavljanje ičega, ali je u jednom dnevnom listu izašla informacija da će Ministarstvo rada nacrt reforme predstaviti u siječnju. I taj je rok probijen i evo nas sada već u ožujku bez ikakvog nacrta nadolazeće reforme. Poražavajuća je i činjenica što se sastanci radne skupine za izradu novog modela obiteljske mirovine mogu nabrojati na prste jedne ruke, a od samih članova je bilo primjedbi da se proces odugovlači.
Reforma će se prilagoditi proračunu, a ne korisnicima
Obiteljske mirovine kaskaju za običnim starosnim mirovinama, a brojnim umirovljenicima jedna od najglasnijih želja je mogućnost uvođenja nasljeđivanja mirovine pokojnog bračnog partnera. Reforma je umirovljenicima trebala ispuniti tu želju, ali odgađanje bilo kakvih informacija o njoj sa svakim danom baca sve veću sumnju.
Na kraju krajeva, ne radi se o ni o čemu posebno originalnom jer takva prava postoje u brojnim europskim državama. U pravilu su te države bogatije od Hrvatske i mogu više novca potrošiti na svoje umirovljenike.
Jedna od konkretnijih informacija koju smo u čitavoj priči o reformi obiteljskih mirovina mogli čuti jest trošak – nešto više od milijardu kuna godišnje. Tako da je vjerojatnije da će se reforma raditi naopačke, imajući kontstantno u vidu činjenicu da bilo što što naprave – ne smije biti skuplje od milijardu kuna godišnje. Lakše je reformu prilagoditi državnom proračunu, nego korisnicima.
Ministarstvo je, slikovito rečeno, u poziciji osobe koju su poslali u trgovinu sa 100 kuna u džepu i koja ima zadatak kupiti dovoljno namirnica da skuha vrhunsku večeru za 10 ljudi. Samo što oni imaju nešto više od milijardu kuna godišnje na raspolaganju i više od 200 tisuća korisnika obiteljske mirovine. Kakvu večeru pripremaju umirovljenicima trebali bi saznati nekada kasnije u godini, možda i od nekog drugog ministra rada.
__________________________________
Komentar je stav autora*