Komentar: Čak i premijer razumije koliko je važna palijativna skrb

Jasmina Grgurić Zanze
23. rujna 2023.
Novosti
A- A+

Kako to da je Andrej Plenković tako suosjećajno, bez potrebe da se brani nedostatkom financija i općim kaosom u zdravstvenom sustavu, govorio o palijativnoj skrbi? Nadajmo se da će se njegova obećanja ostvariti i da tolika svjedočanstva o bolnim umiranjima neće pasti u zaborav.

njega i skrb starije osobe

Njega starijih | Foto: Rawpixel

Nakon pet i pol sati trajanja aktualnog prijepodneva u Saboru se u utorak otvorilo i pitanje palijative skrbi. Vjerojatno je tada već malo tko i od zastupnika i od građana pred ekranima slušao i gledao što premijer odgovara na rešetanja iz redova oporbenih zastupnika. Šteta, jer se upravo nakon pet i pol sati rasprave progovorilo i o jednoj od najvažnijih tema hrvatskog društva – palijativnoj skrbi.

Mekša strana ličnosti inače hladnog premijera

Do 46 tisuća pacijenata treba palijativnu skrb, evo što je obećao premijer

Vrlo konstruktivna pitanja, uz čitav niz alarmantnih podataka, premijeru je postavila u ovu problematiku vrlo upućena predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, oporbena SDP-ova zastupnica Renata Sabljar Dračevac. No, nisu toliko iznenadila njezina pitanja o palijativi, koliko je iznenadio premijerov odgovor, čak i samu SDP-ovku koja nije mogla sakriti čuđenje i zadovoljstvo. Zapravo, tko god je to gledao mogao je steći dojam o nekoj drugoj, suosjećajnijoj i mekšoj strani ličnosti našeg često hladnog i proračunatog predsjednika Vlade.

Kako to da je čak i Andrej Plenković tako empatično, sa slaganjem i bez potrebe da se brani nedostatkom financija i općim kaosom u zdravstvenom sustavu, govorio o palijativnoj skrbi? Naime, gotovo nikad nismo mogli vidjeti da on tako olako priznaje problem i obećava ga riješiti.

Oni koji bi najviše trebali razumjeti, ne razumiju

Osim što se složio s oporbenom zastupnicom, rekao je da je s tim problemom upoznat iz iskustva. Pritom je sasvim sigurno pomislio na oca kojega je nakon duge i teške bolesti izgubio prošle godine. Progovorio je o dekubitusima, iako ih zastupnica nije spominjala, rekavši kako se ne smije dogoditi da ih pacijent dobije, a ako do toga dođe, da je to onda kapitulacija zdravstvenog sustava. Najavio je donošenje novog nacionalnog programa razvoja palijativne skrbi, ali i nacionalnu mrežu za liječenje boli. Također, naglasio je da izdvajanje i sredstava i palijativnih postelja u zdravstvenim ustanovama mora biti prioritet.

Starija osoba u bolnici
Više od 96 posto anketiranih podržava davanje morfija pacijentima na samrti

Dakle, čak je i premijer priznao da nam je palijativna skrb na jako niskim granama, naglasivši da je to prioritet u zdravstvu, ali i zajedničko društveno pitanje kvalitete života onih koji su najstariji i najnemoćniji i došli su u tu fazu. Eto, razumije to čak i premijer.

No, očito ne razumiju oni koji bi trebali razumjeti najviše. Naime, predsjednica Hrvatskog društva za palijativnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora, Vlasta Vučevac u HRT-ovoj emisiji “Dobro jutro Hrvatska” ocijenila je model palijativne skrbi  jako dobrim i primjenjivim. Otišla je i korak dalje pa rekla da palijativa kod kuće dobro funkcionira, pri čemu se uspostavljaju duboke veze između palijativnih timova i obitelji, što podiže razinu povjerenja i olakšava skrb.

Gospođo Vučevac, umiruće ljude rijetko tko obilazi

andreja arezina i otac
Zagrebačka novinarka o posljednjim satima svoga oca: 'Molila sam za morfij, par sati kasnije je umro'

Gospođo Vučevac, umiruće ljude kod kuće ne obilazi nitko, ili rijetko tko, o čemu možete čitati svakodnevna svjedočanstva. Nikakvi timovi njima ne dolaze kući, a takvi pacijenti nepoželjni su čak i u bolnicama u koje ni ne žele, nego nemaju gdje. Hospicija o kojima govorite, nema. Palijativni pacijenti padaju na teret needuciranim članovima obitelji pa u tom procesu emotivno i fizički ispaštaju svi, noseći traume za cijeli život.

Srećom, premijerove izjave, ali i poneko obećanje, na tragu su hrvatske stvarnosti i realnih potreba u palijativnoj skrbi. Nažalost, roditelje, bake i djedovi imamo svi. Daj Bože da većini njih takva skrb nikada ne bude potrebna, ali može biti. I to je dovoljno.

Hoće li nakon potresnih svjedočanstava o bolnim umiranjima od malignih bolesti u hrvatskim bolnicama sve pasti u zaborav i možemo li vjerovati premijeru da će se konačno nešto poduzeti? Za dobrobit cijelog društva, nadajmo se ovo drugo.

__________________________________

Komentar je stav autora*

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap