Komarci – kako smanjiti njihovu populaciju, kako ih odbiti te što napraviti s ubodima
Svako ljeto borimo se protiv komaraca. Mi sami nalazimo načine kako bi se od njih obranili, gradovi ih oprašuju, bježimo u kuće i stavljamo komarnike. Unatoč svemu tome, svejedno „nastradamo“ i završimo izbodeni. Što učiniti kako bi smanjili njihovu populaciju?
Komarci se skrivaju posvuda te izuzetno često migrirati i do 30-ak km, ali to nije ono zabrinjavajuće. Komarci nam smetaju jer se brzo razmnožavaju, ženke komaraca nas bodu i sišu krv kako bi prikupile snagu i “materijal” potreban za polaganje jajašaca te nas oni mogu zaraziti malarijom i još mnoštvom bolesti.
Način smanjivanja broja komaraca
Važno je razumjeti da komarce ne možete potpuno istrijebiti, ali je moguće spriječiti njihovo razmnožavanje u vašoj blizini. Jedna ženka može poleći između 150 i 400 jajašca koji mogu postati odrasle jedinke u roku 7 dana.
U svojem dvorištu ili na svojim balkonima, uklonite sve vode stajaćice. U posudama i kantama komarice mogu ostaviti svoja jajašca. Ako možete, sanirajte prostore gdje se zadržava oborinska voda i redovito čistite cijevi za odvodnju kišnica na vašem krovu. Važno je to učiniti što prije jer jajašca nekih vrsta podnose niže temperature i mogu preživjeti duže vremenske periode u suhim uvjetima.
Pokosite visoku travu. Tako ćete ukloniti područje potencijalno visoke vlage pogodne za razmnožavanje i njihovo skrovište. Ako ne želite to učiniti, održavajte travu na umjerenoj visini i izbjegavajte hodati kroz nju u kratkim hlačama. U visokoj travi se možda kriju i drugi kukci koji nisu bezopasni.
Odbijanje komaraca
Komarce privlače tamnije boje, ugljikov dioksid, mliječna kiselina, ljudi koji konzumiraju pivo i trudnice. Razlog tome je to što komarci biraju svoju metu na osnovi boja, topline tijela i kemoreceptorima. Kemoreceptorima prepoznaju kemikaliju koja ih privlači. S obzirom na to da ne možemo prestati izdisati ugljikov dioksid, možemo pokušati sakriti njegov miris drugim mirisima koji su manje privlačni komarcima.
Kako bi ih odbili, na prozore i ulazna vrata možete posaditi bosiljak u lončanicama. To će smanjiti količinu komaraca koji ulaze u vaš dom. Druge biljke koje možete posaditi su lavanda, matičnjak, neven, citronela i timijan. Također, mačja trava odbija insekte, ali jako privlači mačke te, ako ne želite da vam one dolaze, nemojte ju posaditi.
Uvijek postoje mehanički repelenti kao što su komarnici te sintetički repelenti. Sintetičkih repelenata ima jako puno no potrebno je biti oprezan s njihovom upotrebom jer mogu biti opasni i za naše zdravlje. Upotrebljavajte ih točno onako kako vam nalažu uputstva.
Ublažavanje uboda komarca
Ovisno o osobi, ubodi komarca mogu biti veliki, mali ili čak mogu nastati plikovi. U svakom slučaju, oni stvaraju nelagodu i svrbež. Nemojte jako češati ili grepsti mjesto uboda jer to može rezultirati nastajanjem ogrebotina i rana koje se poslije mogu inficirati.
Ako se nalazite u prirodi, možete na ubod namazati malo blata. Blato držite na ubodu dok se ne osuši i isperite ga vodom. Ono će malo isušiti ubod te će, zbog prisustva vode, dati blagi osjećaj olakšanja. Eterično ulje lavande će, također, ublažiti svrbež. Aloe vera ima antibiotska, antivirusna i hidratantna svojstva te može pomoći. Odrežite jedan list aloe vere te namažite ubod s presječenim dijelom biljke. Zbog hidratacije, koža će biti elastičnija te će se osjećaj svrbeža smanjiti.
Ako imate više ugriza, topli tuš će pomoći. Možete si napraviti toplu kupku s eteričnim uljem lavande. Toplina vode može pomoći razgradnji proteina koje komarac unese u kožu ubodom te će oteklina brže nestati dok će eterično ulje ublažiti osjećaj svrbeža. Ako ne preferirate toplu vodu, hladna voda će smanjiti prokrvljenost kože te privremeno smanjiti oteklinu i pružiti osjećaj olakšanja.