Koliko koštaju vrtići u četiri najveća grada: Čisto da znate ‘naplatiti’ čuvanje unuka

Jasmina Grgurić Zanze
1. veljače 2025.
Novosti
A- A+

Sve je više gradova i općina u kojima su vrtići besplatni. Ipak, u većini se plaćaju, od 20 pa do više od 100 eura, ovisno o različitim kriterijima poput prihoda, broja djece, prebivališta… Ipak, i čuvanje unuka kod kuće trošak je za djedove i bake, ponekad i veći nego što roditelje košta vrtić. Provjerili smo kako se kreću cijene vrtića u četiri najveća grada da ih možete usporediti s troškovima čuvanja kod kuće i eventualno ih – naplatiti.

Starija ženska osoba čita djevojčici

Baka i unuka | Pexels

Ne možemo spomenuti cijene vrtića, a da ne spomenemo djedove i bake. Što je za djecu bolje, prepustit ćemo roditeljima i stručnjacima, ali znamo što je skuplje. A to su u pravilu – vrtići. Ili baš i nisu? Kada bismo uzeli mjesečni trošak čuvanja unuka kod kuće, u većini bismo slučajeva došli do cijene veće od one koju roditelji plaćaju vrtićima.

Čuvanje unuka može biti skuplje od vrtića

Djed i baka s unucima Ilustracija | Pixabay
Naknada djedovima i bakama za čuvanje unuka: 'Babama mirovine, a djeci dječje doplatke'

Podmiruju li bakama i djedovima nastali trošak njihova djeca ili oni sami? Ova tema bila je aktualna, ako se sjećate, prije parlamentarnih izbora lani u travnju, kada je Most predložio uvođenje državne naknade za čuvanje unuka. Tko treba podmiriti nastale troškove čuvanja, umirovljenici su nam tada otkrili ovdje. Samo 32 posto ispitanih reklo je da ne treba plaćati ništa, dok preostalih čak 68 posto misli da to trebaju učiniti država, roditelji ili oboje. Naime, na unuke ćete sigurno potrošiti barem koji euro dnevno, a mnogi umirovljenici taj novac zbog malenih mirovina naprosto nemaju. Komad povrća, voća, koji slatkiš, ručak, međuobrok, higijena, sve to naime košta. Čuvanje unuka može vam produljiti život, o čemu više možete pročitati ovdje pa je to uvijek dobra investicija.

Starijih je sve više, djece sve manje pa je tema demografije aktualnija nego nikad. Upravo zato sve više gradova, kao demografsku mjeru, osigurava besplatne vrtiće. Takva praksa je već poznata primjerice u Sinju i Velikoj Gorici, a besplatan vrtić od ove godine imaju i Sisak, Biograd na Moru, Jastrebarsko, uz ostale gradove i općine s besplatnim vrtićima. Drugi pak smanjuju cijene, podižu cenzuse ili pak daju besplatan vrtić za treće dijete. Ipak, cijene se razlikuju od grada do grada pa ćete istu uslugu u gradskom vrtiću u dva različita grada platiti, primjerice, od 20 do 120 eura. Naime, visina subvencije dijela ekonomske cijene vrtića ovisi o kriterijima koji se razlikuju od grada do grada, a ta se politika mijenja iz godine u godinu. Provjerili smo kakva je situacija u četiri najveća grada s cijenama vrtića.

Zagreb

Baka i unuci rade u vrtu
Istraživanje je otkrilo: Čuvanje unuka utječe i na duljinu života

Cijena vrtića u Zagrebu kreće se od 20 do 80 eura, a ovisi o dohotku kućanstva. Upravo će se taj cenzus uskoro podići. Vrtić 20 eura plaćaju roditelji kojima je prosječni mjesečni dohodak po članu maksimalno 430 eura. Prema novim izmjenama, taj će cenzus iznositi 520 eura. Po 40 eura plaćaju roditelji kućanstva kojem je dohodovni cenzus viši od 430, a niži od 600 eura. Izmjenom odluke, taj platni razred podiže se na 520,01 do 720 eura. Cijenu od 60 eura po djetetu snose kućanstva čiji je mjesečni dohodak po članu u rangu od 600,01 do 780 eura. Po novom, tu cijenu bi plaćali tek oni kojima dohodak dosegne 720,01 po članu sve do 940 eura. Najvišu cijenu od 80 eura plaćaju građani koji mjesečno po članu kućanstva raspolažu s više od 780 eura. Sada bi toliko plaćali smo oni kojima je dohodovni cenzus po ukućanu iznad 940 eura.

Osijek

Na istoku Hrvatske situacija je prilično jednostavna. Cijena vrtića se, kako naglašavaju i iz gradske uprave, za roditelje nije mijenjala, unatoč velikom povećanju troškova. Tako ekonomska cijena vrtića iznosi 318,40 eura, a cijena koju plaćaju roditelji je 84,94 eura. Razliku do ekonomske cijene od 233,46 eura plaća Grad Osijek. Kako vidimo, cijena je veća nego u Zagrebu.

Rijeka

Cijena vrtića u Rijeci kreće se od 48 do 70 eura, ovisno o mjesečnom dohotku po članu kućanstva. Ako on iznosi trećinu neto plaće, roditelji plaćaju 48 eura, Od trećine do polovine prosječne plaće cijena je 54 eura, a za one koji imaju više od polovine prosječne plaće po članu kućanstva, cijena je 70 eura. Cijena dječjeg vrtića u Rijeci može se umanjiti u slučaju korištenja prava iz socijalne skrbi ili obiteljima s više djece. Za drugo dijete cijena je manja za 30 posto, za treće dijete 60 posto, a za četvrto i svako sljedeće dijete 100 posto, pod uvjetom da su sva djeca upisana u dječji vrtić članovi istog kućanstva.

Split

Vrtići su najskuplji u gradu podno Marjana. Pokazuju to i cijene istoimenog vrtića. Za standardni program plaća se u prosjeku oko 80 eura, ali za onaj dodatni, poput Montessori jaslica ili glazbenog vrtića, cijena se u Splitu penje na 108 eura. Roditelji sudjeluju u cijeni programa dječjih vrtića i jaslica ovisno o prebivalištu ili boravištu sukladno Odluci o utvrđivanju mjerila za sudjelovanje roditelja u cijeni programa vrtića i jaslica Grada Splita. Drugim riječima, oba roditelja moraju biti prijavljena u Splitu da bi im grad podmirio punu razliku ekonomske cijene vrtića. Ako ne žive u Splitu, plaćaju punu cijenu, a ako je samo jedan prijavljen, plaćaju pola razlike do ekonomske cijene, a pola grad.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap