Kojeg opskrbljivača plinom odabrati: Stručnjak objasnio kako donijeti odluku

Jasmina Grgurić Zanze
22. rujna 2024.
Novosti
A- A+

Građani su u dilemi kojeg opskrbljivača plina izabrati. Energetski stručnjak Julije Domac naglašava da se opskrba može ugovoriti i besplatno promijeniti neograničeno puta. Zagrepčanima poručuje da GPZ i Međimurje-plin nisu jedini te da se građani trebaju informirati o tržišnoj usluzi pa nakon toga odabrati. Podsjeća ga to na izbore, kada birači ne znaju za koga glasati, a da nisu proučili programe stranaka i životopise kandidata.

Ilustracija Foto: Pixabay

Gradska plinara Zagreb (GPZ) predstavila je novu ponudu koja građanima Zagreba, Velike Gorice i Zaprešića nudi nižu cijenu plina u odnosu na javnu opskrbu, o čemu smo pisali ovdje. Međimurje-plin sada nudi plin koji je 10 centi jeftiniji od Gradske plinare. Ipak, građani su u dilemi kojeg opskrbljivača plina izabrati. Tu dilemu razriješio je energetski stručnjak Julije Domac, ravnatelj agencije REGEA i savjetnik predsjednika RH za energiju i klimu.

Opskrba se može besplatno mijenjati neograničeno puta

Građani ga pitaju koga da odaberu, GPZ ili Međimurje-plin, a ta je dilema zapravo nepostojeća. Obje opcije su takozvana javna usluga, kaže, dakle tip opskrbe koji je u pravilu nepovoljniji od takozvane tržišne usluge.

– Riječ je o potpunoj neinformiranosti potrošača, odnosno građana koju se zapravo nitko ne trudi previše ispraviti. Ljudi ne znaju da se tržišna opskrba može ugovoriti i besplatno promijeniti neograničeno puta, a opskrbljivača ima više od spomenuta dva. Javna usluga trebala bi biti samo zaštita države u slučaju poremećaja ili krize, a ne glavni model nabave bez tržišne utakmice. Sve je tu vrlo lijepo pojašnjeno na stranici nadležnog ministarstva na ovoj poveznici, kaže Julije Domac.

Građani se trebaju informirati i onda izabrati

Butkovićeva logika: Plaće i mirovine su rasle pa poskupljenje struje i plina neće biti veliko opterećenje

Stručnjak povlači paralelu s izborima, kada građani imaju dilemu za koga glasati. Ipak, malo tko se tada odlučuje pročitati programe stranaka ili provjeriti životopise kandidata. U oba slučaja neinformiranost i nečinjenje, odnosno ostanak na javnoj usluzi plina ili neizlazak na izbore, na kraju se manje ili više skupo plaća. Dilema, kaže Domac, ne postoji, jer se građani u slučaju plina trebaju informirati o tržišnoj usluzi i onda izabrati.

– Priča svakako jest dodatno čudna ako znamo da lokalni distributer, kojem su osnivači međimurski gradovi i općine, sada naglo želi u javnoj usluzi opskrbljivati i područje Zagreba. Situacija posve neprirodna i iza nje se jasno čita interes nekih drugih igrača koji, prilično sam uvjeren, ne dolaze iz Hrvatske. Samo informirani potrošač, a jednako tako i glasač, može i mora odlučivati u svom najboljem interesu. Tržište i plina i političkih ideja najbolji je mehanizam koji treba koristiti. Inače, ja sam na toplani, za zaštitu klime, to je bolja opcija, zaključuje u svom Facebook stratusu Julije Domac.

Screenshot Facebook statusa Julija Domeca

Status na Facebooku Julija Domeca | Foto: Screenshot Facebook

Copy link
Powered by Social Snap