Kod nas se goste uvijek ponudi hranom, ali to nije slučaj u svakoj zemlji: Pogledajte koji su narodi najgostoljubiviji
Hrvati su navikli da u gostima dobe hranu i piće te da za nju ne moraju platiti. No, to nije tako u drugim zemljama. Na Redditu je objavljena karta koja pokazuje u kojim ćete europskim zemljama biti ponuđeni hranom u gostima, a u kojima ćete to morati platiti. Najmanje gostoljubive zemlje su one na sjeveru Europe.
Na društvenoj mreži Reddit osvanula je karta na kojoj se može vidjeti u kojim ćete europskim zemljama kao gosti biti ponuđeni hranom, a u kojim nećete. Prema toj karti, cijeli je Mediteran, pa tako i Hrvatska, poprilično gostoljubiva, ali to nije slučaj za Island, Nizozemsku, Dansku, Švedsku, Finsku i Norvešku. Novinarka Večernjeg lista, Paula Hađur, provjerila je koliko je ta karta točna.
– Hrana je po dogovoru. Ako te netko pozove, normalno je podijeliti troškove za tu hranu, kao što je i normalno da svatko donosi svoju cugu i svoju hranu. To ti nitko neće ni taknuti, zna se što je čije. Može biti i da svatko donese jedno jelo za podijeliti pa se napravi švedski stol, rekla je za Večernji Dora, stanovnica Stockholma.
Dakle, ako vas netko pozove u Švedskoj u goste i ponudi neko konkretnije jelo, poput tjestenine s lososom, očekuje se da to i platite. S druge strane, ako vas netko ponudi čipsom ili nekim drugim grickalicama, to je onda najčešće ‘na kuću’. Nešto opuštenija situacija je u Norveškoj, ali i tamo nema baš pretjeranog gošćenja na kakvo smo navikli u Hrvatskoj.
Will you be offered food when you are a guest
by u/barcased in MapPorn
– U Norveškoj ako te netko ciljano pozove na ručak ili večeru naravno da će te nahraniti. S druge strane ako te pozove na kavu, dobit ćeš kavu. Mislim da su prilično jasni oko toga što možeš očekivati, podijelila je svoje iskustvo Marija koja živi u Oslu.
S druge strane, za Večernji je govorila i Dragica, Hrvatica rođena u Njemačkoj, koja kaže da u gostima kod Nijemaca svako mora donijeti svoje meso, osobito kada je riječ o većim grupama ljudi.
– Kad imaju okupljanja na ulici, onda svi zajedno roštiljaju, a ono meso koje si donio i sam ispečeš i to jedeš. Nije da svatko donese ponešto pa jede što god mu se jede, ne, kaže Dragica.