Još jedna zemlja razmišlja o povećanju dobne granice za odlazak u mirovinu i to na 67 godina
Fiskalno vijeće Sjeverne Makedonije uputilo je u parlament prijedlog o povećanju dobne granice za mirovinu na 67 godina. Muškarci sada u toj zemlji s radom prestaju sa 64 godine, a žene sa 62 godine. Zahtjev temelje na sve većem financijskom opterećenju mirovinskog sustava zbog sve duljeg životnog vijeka. Isto tako, traže i povećanje doprinosa za mirovinsko osiguranje.
O povećanju dobne granice za mirovinu sada razmišlja i Sjeverna Makedonija. Tu je inicijativu pokrenulo Fiskalno vijeće, što je za Deutsche Welle potvrdio akademik Abdulmenaf Bejeti. Ova državna institucija čiji je osnivač Sobranje izašla je sa stavom da bi se dobna granica za odlazak u mirovinu trebala povećati na 67 godina i taj je prijedlog već upućen u parlament. Predlaže se da amandman stupi na snagu 2026. i odnosi se i na muškarce i na žene. Odluka je, međutim, u rukama zakonodavaca, prenosi poslovni.mk.
Sada u mirovinu idu sa 64, odnosno žene sa 62 godine
Prema riječima stručnjaka, takve su mjere neophodne za održavanje mirovinskog osiguranja, smanjenje fiskalnih rizika i konsolidaciju proračuna u narednom razdoblju. Inicijativa se, kako objašnjava Bejeti, temelji na dva prijedloga. Prvi je postupno povećanje doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje za 0,7 postotnih bodova u 2026. godini, a potom, ako se situacija pogorša, na 21 posto u 2027. godini. Druga mjera koju zagovaraju je podizanje dobi za odlazak u mirovinu na 67 godina i za muškarce i za žene. Radnici u Sjevernoj Makedoniji imaju pravo na starosnu mirovinu kada navrše 64 godine za muškarce, odnosno 62 godine za žene i najmanje 15 godina staža.
– To će se nekako jednog dana tražiti kao uvjet za usklađivanje u fiskalnoj konvergenciji sa zemljama članicama EU, gdje još nismo konvergirani. Mi smo kao stručnjaci dužni te prijedloge dati, kada će ih i hoće li ih prihvatiti i hoće li za to biti volje, ovisi o njima. Uostalom, to je njihov izbor, kaže Bejeti.
Dulji vijek dovodi do sve većih troškova za mirovine
Ovaj prijedlog za odlazak muškaraca i žena u mirovinu sa 67 godina, prema Bejetijevim riječima, temelji se na starenju i produljenju životnog vijeka stanovništva. Prosječni životni vijek u Makedoniji raste, a to je, ističe, globalni trend. Statistike pokazuju da žene u prosjeku žive duže od muškaraca, dok je prije bilo obrnuto. To znači da je sve više umirovljenika i da oni mirovinu koriste sve dulje.
Sve više europskih zemalja podiže dob za odlazak u mirovinu. Među posljednjima se na taj korak odlučila ove godine i Češka, o čemu smo pisali ovdje. Takve su i preporuke Europske komisije za sve zemlje koje to još nisu učinile pa tako i za Hrvatsku. Vlada je još 2019. pokušala reformom podići dobnu granicu postepeno na 67 godina, ali zaustavljena je sindikalnom referendumskom inicijativom 67 je previše. Žene trenutačno u mirovinu idu dvije i pol godine ranije nego muškarci. Razlika je bila pet godina, ali se smanjuje u prijelaznom periodu za tri mjeseca godišnje, sve do 2030. kada će uvjeti za odlazak u mirovinu biti izjednačeni.