Jeste li znali da je Vila Izvor najluksuznija Titova vikendica? Evo gdje se nalazi i u kakvom je stanju danas
Najluksuznija od svih Titovih rezidencija u Hrvatskoj, Vila Izvor na Plitvicama danas je prepuštena zubu vremena. Nakon gotovo četvrt stoljeća zaborava, ovaj bi objekt u kojem se nekad okupljala krema zemalja Trećeg svijeta, u dogledno vrijeme trebao postati znanstveno-istraživački centar.
Na svega desetak minuta vožnje od ulaza u Nacionalni park Plitvička jezera i ličke magistrale smjestio se Objekt 99. Impozantno zdanje od kamena i drva mnogima je poznato i kao Vila Izvor, odnosno najskuplja rezidencija Josipa Broza Tita.
Objekt namijenjen samo za odmor maršala građen je između 1948. i 1953. godine. Novinar RTL-a Petar Panjkota u svom je prilogu spomenuo kako je vrijednost radova, uzevši u obzir inflaciju do danas, iznosila oko 160 milijuna eura. Osim građevinskih radnika, na izgradnji Vile Izvor bili su angažirani i zatvorenici.
Luksuz usred šume
Iako joj je prvotna namjera bila sjedište vrha JNA, još se za gradnje krenulo s luksuzom. Sam Tito bio je ljubitelj filmova, pa stoga ne čudi da su se ovdje nekoć vrtile role filmova u njegovoj kinodvorani. Vila je imala kuglanu te nekoliko prostorija za zabavu, od kojih se u jednoj i danas nalazi biljarski stol.
Pred kraj njegova života ugrađen je i lift, kojim je dolazio do svog apartmana, jedinog dvoetažnog i, naravno, najvećeg i s prozorima s kojih se pružao najbolji pogled. Danas su dokaz luksuzu samo ostaci namještaja te mramorno stubište i obloge nekih zidova.
Kamen za izgradnju objekta dopremao se s Medvednice. Riječ je o specifičnom zelenom škriljevcu koji se više ne vadi. U slučaju opasnosti ispod vile nalazio se 500 metara dug evakuacijski tunel koji je danas urušen.
Prepuštena zubu vremena
Vila Izvor je posljednji put u funkciji bila krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća. Za vrijeme rata opustošile su je postrojbe Mile Martića, da bi s dolaskom ovog stoljeća iz nje bilo odneseno sve što je iole vrijedilo. Nakon toga je prepuštena utjecajima prirode, odnosno zaboravu. No, postoji plan da se obnovi i prenamijeni u istraživačko-znanstveni centar.
– Fokus objekta i buduća namjena isključivo je za istraživanje flore i faune, odnosno područja krša, u neko srednje vrijeme, jako je teško govoriti o godinama, rekao je Ognjen Borčić iz Javne ustanove Nacionalni park Plitvička jezera.
Poznavajući prilike u nas, za realizaciju ovako ambicioznog plana u Hrvatskoj treba barem pet do 10 godina. Najluksuznija od mnogih Titovih rezidencija u Hrvatskoj dotad će biti prepuštena zubu vremena.