Jednostavna opcija na mobitelu vas može zaštititi od potencijalnih napada i krađe podataka
Unatoč sve naprednijim sigurnosnim mjerama na našim pametnim telefonima, neki jednostavni potezi mogu vas zaštititi od potencijalnih kibernetičkih napada i krađe osobnih podataka s vaših mobitela. Sve što trebate napraviti je ponovno pokrenuti mobitel, kako tvrdi Američka Nacionalna sigurnosna agencija.
Neovisno o tome koliko često koristite mobitel, na tjednoj bazi biste trebali ponovno pokrenuti svoj pametni telefon. Taj postupak preporučuje američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA) jer, kako kaže, ovo vodi do softverskog resetiranja mobitela. Ponovnim pokretanjem mobitela doći će do softverskog resetiranja koje može pomoći pri rješavanju određenih problema s uređajem. Ono neće utjecati na podatke na disku, ali će očistiti memoriju uređaja i zatvoriti sve otvorene aplikacije. Riječ je o doista jednostavnom i kratkotrajnom procesu koji vas može donekle zaštiti od hakera i njihovih softvera koji mogu lako pronaći put do gotovo svačijeg pametnog telefona.
Sigurnost mobitela
Važnost ponovnog pokretanja mobitela na tjednoj razini pojasnila je Nacionalna sigurnosna agencija SAD-a u svom vodiču za sigurnost mobitela još 2020. godine. Morate imati na umu kako ova mjera neće stati na kraj hakerima i njihovim djelima, ali, kako navodi apnews.com, može im zakomplicirati put do podataka u vašem mobitelu.
– Od neizmjerne važnosti je pred hakere staviti dodatnu prepreku, pojasnio je Neal Ziring iz NSA.
Ponovno pokretanje mobitela, odnosno njegovo isključivanje i uključivanje je ključno jer hakeri više ne navode svoje žrtve na otvaranje poveznice koje vodi na zlonamjerne stranice. S obzirom na to da su sigurnosne mjere sve efikasnije, hakeri su osmislili ubacivanje ilegalnih paketa podataka u predmemoriju uređaja, što je daleko složnije otkriti i pratiti, prenosi fenix-magazin.de.
U tom slučaju bit ćete zaštićeni nakon ponovnog pokretanja mobitela jer bi u suprotnom hakeri morali tada još jednom zaraziti vaš uređaj. Zasad im to polazi za rukom jer mnogi ljudi ne pokreću ponovno svoj mobitel.
Ostale preporuke
Deaktiviranje funkcija praćenja lokacije, korištenje samo službenih dodataka i aplikacija iz provjerenih izvora, redovita ažuriranja softvera, isključivanje Bluetootha kada se ne koristi ili izbjegavanje javnih Wi-Fi mreža, samo su neki od brojnih savjeta američke Nacionalne sigurnosne agencije, piše fenix-magazin.de.
U slučaju da mislite kako vas netko prisluškuje, iz NSA-a su poručili kako bi, u tom slučaju, najbolje bilo ostaviti mobitel kod kuće. Osim toga, najvažnije je ne otvarati nepoznate poveznice ili poveznice koje izgledaju sumnjivo. Ove se poveznice mogu slati porukama ili e-mailovima i od nekih službi, kao što je to čest slučaj s Hrvatskom poštom, o čemu smo pisali ovdje.