Jedna zemlja zabranila burke, a u 2025. je ušla i s povećanjem mirovina
Švicarska je u novu 2025. ušla s nekoliko izmjena. Naime, zabranili su nošenje burke, a pokrivanje lica na javnim mjestima od sada je kažnjivo s 1.064 eura. Povećane su i mirovine s 1.225 na 1.260 švicarskih franaka za onu minimalnu, dok maksimalna raste s 2.450 na 2.520 švicarskih franaka. Ova zemlja zabranila i dječje brakove, a zakon o nasljeđivanju približila pravilima Europske unije.
Zakon o zabrani pokrivanja lica na javnim mjestima, poznat kao ‘zabrana burke’, stupio je na snagu u Švicarskoj s prvim danom nove godine. Kršenje ovog zakona može se kazniti s 1.000 švicarskih franaka, odnosno 1.064 eura, prenosi N1. Inicijativu protiv nošenja burki odobrilo je 51,2 posto švicarskih birača na referendumu još u ožujku 2021. godine. Iznimke od zakona uključivat će pokrivanje lica zbog sigurnosnih, vremenskih ili zdravstvenih razloga, a bili bi dopušteni i iz umjetničkih i zabavnih razloga, kao i za oglašavanje.
Minimalna mirovina 1.260 franaka, maksimalna 2.520
Od 1. siječnja na snagu su stupila nova pravila koja švicarski međunarodni zakon o nasljeđivanju više usklađuju s Europskom uredbom o nasljeđivanju. Kad je riječ o nasljeđivanju, često dolazi do sukoba nadležnosti između Švicarske i ostatka Europe, a novi zakon približava Švicarsku Europskoj uniji.
Državne mirovine od danas su povećane i u Švicarskoj, i to za 2,9 posto, uz obrazloženje da je to potrebno kako bi se pratio rast cijena i kretanje plaća. Minimalna državna mirovina povećat će se s 1.225 na 1.260 švicarskih franaka, a maksimalna s 2.450 na 2.520 švicarskih franaka. Da će mirovine rasti i u Hrvatskoj, obećao je iznova premijer Andrej Plenković, o čemu smo pisali ovdje.
Borba protiv dječjih brakova
Od 1. siječnja švicarski zakoni bit će učinkovitiji i u borbi protiv dječjih brakova. Brakovi u inozemstvu koji uključuju maloljetne osobe više se neće priznavati, ako je barem jedan od supružnika bio stanovnik Švicarske u vrijeme sklapanja braka. Dječji brakovi sada se mogu poništiti na zahtjev vlasti ili pogođene strane do 25. rođendana osobe, dok je ranije to bilo moguće samo dok ne navrši 18 godina.
Promjena zakona ima za cilj spriječiti takozvane ‘brakove na odmoru’, odnosno dječje brakove koji se sklapaju kada obitelji putuju u drugu zemlju koja može imati nižu dob za stupanje u brak. Osim toga, brakovi neće biti priznati u Švicarskoj osim ako oba supružnika nisu navršila 16 godina.