Jedna od pet žena doživjet će moždani udar i zato prvi petak u veljači nosimo crveno
Moždani udar kod žena je vrlo čest pa će tako jedna od pet žena doživjeti moždani udar, dok će jedna od tri koje ga dožive i umrijeti od posljedica. Dobra je vijest da se više od 80 posto moždanih udara može spriječiti i to promjenom načina života. Upravo zato postoji posebna kampanja ‘Dan crvenih haljina’ kojom se podiže svijest o specifičnosti moždanog udara kod žena, a upozorava se i na primjećivanje prvih simptoma. Kako bi se što više pričalo o ovoj bolesti tijekom siječnja će se organizirati razni događaji i akcije.
Žene imaju specifične rizike nastanka moždanog udara koji nisu dovoljno prepoznati i zato Hrvatsko neurološko društvo i Hrvatsko društvo za spolne razlike u neurološkim bolestima već šestu godinu zaredom organiziraju javnozdravstvenu akciju ‘Dan crvenih haljina‘.
Bilježe se mali pomaci
U 2021. godini od moždanog udara umrlo je 2.951 žena (9,3% od svih umrlih žena), a u 2022. godini od moždanog udara u Hrvatskoj je umrlo 4.289 osoba, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Dobno specifične stope mortaliteta rastu s dobi i za sve dobne skupine su češće kod muškaraca nego kod žena, osim kod starijih od 80 godina gdje su stope više kod žena. Upravo zato postoji posebna kampanja Dan crvenih haljina koju organiziraju Hrvatsko neurološko društvo i Hrvatsko društvo za spolne razlike u neurološkim bolestima. Ovaj dan se službeno obilježava 2. veljače, kada se nosi crveno, a organizirat će se brojne aktivnosti i prije toga.
Cilj edukativne kampanje je podizanje svijesti javnosti o specifičnostima moždanog udara kod žena, skretanje pažnje na pogubne posljedice zanemarivanja simptoma i na nužnu potrebu promjene načina života.
– Iz godine u godinu bilježimo male, ali iznimno značajne pozitivne pomake i to nas snažno motivira da nastavimo s našom kampanjom. Posebno smo ponosni što je akcija zaživjela diljem Hrvatske zahvaljujući volonterskom radu zdravstvenih radnika te brojnih udruga, organizacija i pojedinaca. Stoga je iznimno važna vijest da smo uz podršku Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Sabora RH pokrenuli proceduru za izglasavanje Nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara i vjerujemo da će postupak uskoro biti okončan, rekla je prof. dr. sc. Zdravka Poljaković, predsjednica Hrvatskog neurološkog društva i članica organizacijskog odbora akcije.
U petak, 2. veljače nosi se crveno
U sklopu ovog dana će biti organizirani i razni događaji poput stručnih skupova i edukativnih nastupa liječnica, a svojim pričama će se akciji pridružiti i žene koje su preboljele moždani udar i koje žele istaknuti važnost prevencije. Osim toga, u srijedu, 31. siječnja u Zagrebu, na Trgu Petra Preradovića će biti organizirani preventivni neurološki pregledi, kao i humanitarni buvljak u suradnji s članicama Lions kluba Meridijan na kojem će se skupljati sredstva za udruge koje se bave aktivnostima s pomoću konja za djecu s posebnim potrebama i osobe s invaliditetom.
Svečano obilježavanje akcije održat će se 2. veljače u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu i moći će se pratiti online na društvenim mrežama. Zvijezde večeri će biti hrabre žene koje su preživjele moždani udar, a one će na prigodnoj reviji nositi crvene kreacije koje su za njih izradili hrvatski dizajneri Aleksandra Dojčinović, A’marie, Axa moda, Boudoir, BiteMyStile i Matija Vuica,. Goste će kroz program voditi Ksenija Urličić i Joško Lokas, a svojim glazbenim nastupima svečanost će oplemeniti Zagrebački solisti, sopranistica Marija Kuhar Šoša, klapa Sorelo i Ivana Vrdoljak Vanna.
Organizatori ove akcije pozivaju sve da u petak, 2. veljače odjenu nešto crveno i tako pruže podršku.