Jedna istarska namirnica je postala 50. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u EU

Luka Kalac
23. srpnja 2024.
Novosti
A- A+

Istarski med postao je 50. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji (EU). Prošlo je gotovo sedam godina otkako je pokrenut postupak zaštite Istarskog meda. Dobivanjem ove oznake zemljopisnog podrijetla za poljoprivredne proizvode, Istarski med je zaštićen na području cijele Europske unije. Time je potvrđena i dokazana vrhunska kvaliteta ovog meda.

Tegla meda na tanjuru.

Med | Foto: Unsplash / Abhishek Tiwari

Istarski med je 50. hrvatski proizvod koji je zaštićen europskom oznakom izvornosti čime se potrošaču jamči kupnja autentičnog proizvoda. Pod nazivom Istarski med, poznatiji i kao Istrski med zaštićeno je sedam različitih vrsta meda. Kako općenito jesti med i ima li on rok trajanja, ali i sve ostale istine i mitove o medu, možete pročitati u ovom tekstu.

Istine i mitovi o medu: Što kada se kristalizira, ima li rok trajanja i kako ga jesti?

Vrhunska kvaliteta Istarskog meda

Postupak zaštite Istarskog meda pokrenut je još u kolovozu 2017. godine iza čega stoji hrvatska Udruga pčelara Lipa i slovensko Obalno čebelarsko društvo Koper. Oni su zajedničkim snagama podnijeli zahtjev nadležnim Ministarstvima kako bi zaštitili oznaku izvornosti za naziv Istarski med / Istrski med. Upravo je zbog toga naziv ovog proizvoda upisan u registar oznaka zemljopisnog podrijetla za poljoprivredne proizvode čime je zaštićen na području cijele Europske unije. Ovime je potvrđena i dokazana vrhunska kvaliteta Istarskog meda.

O dobrobitima Istarskog meda i njegovoj važnoj ulozi u zdravlju, više je otkrio pčelar Igor Damijanović iz Pule. Dodao je kako okus ovisi ponajprije od paše koju su radili.

Istarski pčelari proizvedu i do 300 tona meda godišnje

Inače, Istarski med, kako stoji na stranici ministarstva, obuhvaća med od bagrema, kadulje, kestena, lipe, vriska, cvjetni med i med od bjelogorične medljike. Da bi med mogao nositi ovaj zaštićeni naziv, mora biti stvaran na navedenom području u svim fazama proizvodnje, piše magazin.hrt.hr.

– Razmišljali smo kako našem medu dati veću vrijednost. Inicijativa pčelara iz hrvatskog dijela Istre bila nam je bliska i došla je u pravo vrijeme. To je bila prilika da napravimo zajedničku priču i valoriziramo svoj rad, izjavio je predsjednik pčelarske udruge Kopar, Klavdijo Babić.

Zahvaljujući ovoj oznaci, kupci će moći sa sigurnošću reći da su kupili pravi istarski med koji će prepoznati na tržištu. Na tome vrijedno rade istarski pčelari koji godišnje dobiju i do 300 tona meda. Europsku oznaku izvornosti će dobiti svi oni koji će zadovoljiti određene kriterije.

Podsjećamo kako smo krajem lipnja već pisali o tome da je vrbovečka pera je dobivanjem europske europsku oznaku zajamčeno tradicionalnog specijaliteta, postala 49. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji (EU). Više o tome možete pročitati ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap