Izvješće pučke pravobraniteljice: Starije osobe nailaze na brojne probleme, ali ima jedna dobra vijest
Starije osobe često nailaze na razne probleme u društvu. Neki od njih su žrtve česte diskriminacije ili pak nasilja koje se najčešće događa u obitelji. Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter je rekla kako su slučajevi nasilja nad starijima porasli s 314 na 834, a ovo je samo jedan od podataka koji se pronašao u Izvješću pučke pravobraniteljice o stanju ljudskih prava za prošlu godinu.
U ovom se izvješću nalazi analiza i ocjena stanja ljudskih prava u Hrvatskoj, kao i svakodnevni problemi građana. Uz nasilje, pokazalo se kako se stariji tako susreću i s raznim izazovima u zdravstvu. Ovdje su problem duge liste čekanja zbog manjka liječnika koji rade, pa neki moraju na pregled čekati i više godina, što je onda najčešće prekasno. Još jedan problem je i loša komunikacija liječnika i pacijenta.
Izazovi za starije osobe su različiti
Kao što smo pisali ovdje, starije osobe se suočavaju s brojnim izazovima, od kojih je onaj najvažniji odlazak u mirovinu. Odjednom se sve mijenja, a neki se zbog toga neće znati nositi sa svim tim promjenama pa mogu upasti i u depresiju. Kako smo u ovom tekstu saznali iz centra za psihološko savjetovanje, depresija je vrlo ozbiljna pojava kod starijih osoba, a ozdravljenje od depresije je dugo putovanje, koje zahtjeva trud i vrijeme.
S druge se strane, smatra se kako su stariji slabiji pa ih se i nerijetko zanemaruje, dok su i česti slučajeva nasilja nad starijima. Upravo nam je ravnateljica Doma za djecu i odrasle žrtve nasilja u obitelji Duga, Željka Barić otkrila kako su najčešći počinitelji zlostavljanja suprug, sin i kćer. Zanemarivanje starijih osoba obuhvaća više radnji, pri čemu stariji većinom trpe nasilje jer misle da ne zaslužuju bolje, a više o tome smo pisali ovdje.
Voditeljica pravnog savjetovališta Sindikata umirovljenika Hrvatske, Štefica Salaj je rekla kako sve više dobivaju pozive starijih osoba koje su zanemarivane ili zlostavljane.
– Dobivam sve više poziva ljudi koji su uznemireni, zbunjeni, uplašeni više nego prije. Sve češće čujem rečenicu: ‘Došao sam do zida, ne znam što da radim.’ Šaljemo im poruku da slobodno odluče što će sa svojom imovinom, rekla je Salaj u prilogu Marine Brcković za RTL Danas.
Veliki problemi su i u zdravstvu
Još jedan problem koji muči starije osobe je zdravstvo. Točnije, preduge liste čekanja na preglede koji im mogu spasiti život. To potvrđuje i slučaj koji je spomenula pučka pravobraniteljica, a radi se o onkološkoj pacijentici koja je imala još dva mjeseca života, ali je slanje tkiva na analizu trajalo 44 dana.
U Izvješću se spominju i liste čekanja koje starijima samo otežavjau život. Tako se recimo prošle godine najdulje čekalo na ultrazvuk color doppler arterija i vena i to čak 325 dana, na ultrazvuk dojke se čekalo 271 dan, magnetsku rezonancu srca 237 dana, dok na ultrazvuk srca 233 dana.
Jednako tako je zaključeno da je siromaštvo u porastu, a veliki problem su i ugovori o uzdržavanju koje bi, prema pučkoj pravobraniteljici, trebalo drugačije nazvati, ali i ograničiti broj ugovora koji jedna osoba može potpisati. Više o ugovorima o uzdržavanju smo pisali ovdje.
Ipak, postoji jedna dobra vijest, a to je da se prema istraživanju pučke pravobraniteljice pokazuje da su se predrasude prema starijima smanjile u odnosu na 2016. godinu, ali one su u društvu i dalje prisutne.