Izrađivanje rukotvorina poboljšava mentalno zdravlje i utječe na sreću
Osobe koje se bave bilo kakvim ručnim radom, koje izrađuju nešto ili pak one koje se bave umjetnošću nesvjesno utječu pozitivno na svoje mentalno zdravlje. Potvrdili su to i znanstvenici koji kažu kako upravo ove ili slične aktivnosti pružaju osjećaj svrhe i zadovoljstva. Ovome je tako jer se smanjuje razina hormona stresa, kortizola.
Istraživanje je potvrdilo kako kreativni hobiji imaju pozitivan utjecaj na mentalno zdravlje. Tako pletenje, šivanje, ali i crtanje i izrada bilo kakvih rukotvorina pruža osjećaj zadovoljstva.
Još je prošle godine provedeno manje istraživanje koje je pokazalo da pletenje i heklanje ima prednosti na mentalno zdravlje i opću dobrobit osobe, o čemu smo pisali i ovdje. To znaju i mnogi umirovljenici koji su svoje slobodno vrijeme posvetili upravo ovom hobiju, baš poput umirovljenice Maje koja izrađuje igračke.
Provedeno je još jedno istraživanje kojim su se proučavali podaci 7.182 osobe, a pokazalo se kako stvaranje umjetnosti, ali i izrada rukotvorina značajno povećava osjećaj zadovoljstva, a stvara i osjećaj da je život vrijedan. Upravo bi ovo trebao i mogao biti i koristan alat za postizanje boljeg zdravlja, kako kažu autori studije čiji su rezultati objavljeni na frontiersin.org.
Kako se navodi u zaključku istraživanja, u rukotvorine može spadati izrada keramike, crtanje, slikanje, pletenje, šivanje i slične aktivnosti. Dobro je poznato kako upravo ovi kreativni hobiji mogu pomoći za mentalno zdravlje. Jednako tako, oni mogu utjecati i na smanjenje usamljenosti, ali i treniranje mindfulnessa. U istraživanju se pokazalo kako starije osobe i one koje su se bavile kreativnim aktivnostima i koje su izrađivale rukotvorine su i imale bolje rezultate kod ispitivanja zadovoljstva životom, a otkrili su i kako su sretniji otkada se bave raznim aktivnostima.