Umirovljenici s najnižim mirovinama, njih oko 253 tisuće, upoznati su već s informacijom da će im od idućeg mjeseca mirovine rasti za 3,13 posto. Kada se tomu pribroji drugo ovogodišnje usklađivanje vrijednosti mirovine, prema izračunu Sindikata umirovljenika, ta bi povišica od 1. srpnja mogla iznositi 4,5 posto. No, SUH je izračunao i najnižu prijevremenu mirovinu koja u Hrvatskoj iznosi samo 768 kuna!
“U ovom trenutku aktualna vrijednost mirovine iznosi 66,35 kune, a za najnižu mirovinu 64,34 kuna. Ta će se vrijednost povećati s 1. srpnjem 2019. (uz isplatu u kolovozu ili rujnu), jer se aktualna mirovina (i jedna i druga vrijednost) usklađuju dva puta godišnje. Kad se zbroji povećanu vrijednost AVM-a uslijed usklađivanja za nešto više od jedan posto, te na to doda povećanje najniže mirovine za 3,13 posto, svi oni s najnižim mirovinama u kolovozu ili rujnu će dobiti mirovinu povećanu za oko 4,5 posto” – pojasnila je predsjednica Sindikata umirovljenika, Jasna A. Petrović.
Za 30 godina staža samo 1.500 kuna
Najniža mirovina računa se tako da se svaka puna godina mirovinskog staža pomnoži s vrijednošću najniže mirovine u trenutku priznanja prava na mirovinu, uz primjenu odgovarajućeg polaznog faktora i mirovinskog faktora. Riječ je o vrsti zaštitnog, socijalnog mehanizma poput minimalne plaće. No, u slučaju mirovina ona nije apsolutna te je moguće ići i ispod te minimalne linije ako se u mirovinu odlazi prije vremena.
Za 30 godina radnog staža, minimalna mirovina iznosi 1.930,2 kune. Ali, ako je radnik otišao ranije u mirovinu, ona mu se penalizira. Za pet godina ranijeg odlaska mirovina se umanjivala za ukupnih 20,4 posto (sada je 18 posto) pa taj isti solidarni minimum iznosi 1.536,2 kune.
Manje od najmanjeg ipak ima
Ipak, SUH u Glasu umirovljenika upozorava da je stvarno najniža mirovina ona za 15 godina radnog staža, koja umnožena sa 64,34 kune iznosi 965,1 kuna. Međutim, onima koji su bili umirovljeni prijevremeno, od tog iznosa oduzimalo se 20,4 posto pa je takva mirovina samo 768 kuna. Oni će sada dobiti povišicu od 35 kuna, dok će onima sa 30 godina staža porasti za 69 kuna.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za svibanj, od 1,14 milijuna umirovljenika prema općim propisima, najnižu mirovinu prima 253.610 osoba, odnosno 23 posto. Prosječna najniža mirovina za četvrt milijuna građana iznosi samo 1.587 kuna. U prosjeku, korisnici najniže mirovine imaju 26,8 godina staža. Većina primatelja najniže mirovine jesu žene, a ona je za njih niža od najniže mirovine muškaraca, jer imaju manje staža.