Iz Ministarstva pojasnili koje se sve vrećice naplaćuju, među njima čak i neke papirnate
Od Nove godine je uvedena naplata laganih plastičnih vrećica. Ovo se odnosi na vrećice za voće i povrće, ali i za papirnate vrećice s plastičnim prozorom za pekarske proizvode, kao i za plastične vrećice u koje se pakira meso u mesnicama. Naplata je uvedena kako bi se smanjilo prekomjerno korištenje ovih vrećica i uveo red u potrošnju, kako su nam rekli iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. Građani nisu zadovoljni novim troškom, a neki smatraju kako se umjesto naplate mogao uvesti škarnicl.
Od 1. siječnja uvedena je naplata laganih plastičnih vrećica u trgovinama. o čemu smo pisali i ovdje. Cijenu određuju trgovci, a razlog uvođenja je smanjenje prekomjernog korištenja plastike. Ipak, građani nisu zadovoljni ovim novitetom.
Naplaćuju se i vrećice u mesnici
Tanke plastične vrećice i slična plastična ambalaža se nalaze svugdje oko nas. U nju najčešće u trgovinama i na tržnicama stavljamo voće i povrće, u njih se pakira meso u mesnicama, a i neki pekarski proizvodi se stavljaju u ambalaže koje imaju plastični dio. Loša vijest za građane, ali dobra za prirodu, je da se od ove godine navedene ambalaže naplaćuju. Točnije, radi se o naplati vrlo laganih plastičnih vrećica koje imaju manje od 15 mikrona, a iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije su nam otkrili i o kojoj se ambalaži radi.
– Vezano za ambalažu koja podliježe spomenutim propisima, možemo istaknuti primjerice papirnate vrećice s plastičnim prozorom (npr. za pekarske proizvode), papirnate vrećice za masnu hranu koje su s unutarnje strane obložene plastikom ili plastične vreće u koje se pakira meso na mesnicama debljine stijenke do 15 mikrona, objasnili su nam iz Ministarstva.
Zašto se uvela mjera?
Saznali smo i zašto je došlo do ove mjere. Glavni razlog je tako pretjerano korištenje plastičnih vrećica koje su bile lako dostupne. Ipak, građani su nam na našoj Facebook stranici napisali kako bi bolja ideja bila uvođenje papirnatog škarnicla ili bilo koje drugo rješenje koje se neće osjetiti na džepu.
– Uvođenje naplate je mjera koja bi trebala odvratiti potrošače od prekomjernog korištenja, ali se time i uvodi red u potrošnju plastičnih vrećica, rekli su nam iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Dodaju i kako je mjera uvedena zbog toga što je korištenje takvih vrećica bilo dozvoljeno isključivo iz higijenskih razloga ili kao primarna ambalaža za rasutu hranu, a vrlo često u praksi to nije bio slučaj jer su bile lako dostupne i besplatne.
Cijenu vrećica definira trgovac
Zanimala nas je točna cijena vrećica i postoje li određena ograničenja cijene, ali taj odgovor nismo dobili. Ono što je poznato je da cijenu određuje trgovac, a tako su iz Konzuma i Studenca otkrili da će se vrećice kod njih naplaćivati jedan cent po komadu, o čemu smo pisali i ovdje.
– Naplata ovih vrećica sada je obavezna te su trgovci dužni na mjestima na kojima ih korisnik uzima istaknuti uputu o štedljivom i racionalnom korištenju s oznakom sadržaja »VREĆICE KORISTITE ŠTEDLJIVO«. Njihovu cijenu određuje trgovac, rekli su nam iz Ministarstva.
Mnogi građani će naravno umjesto ovih jednokratnih vrećica u trgovine uzeti svoje vrećice od doma, a u ovom slučaju je jasno što trebaju napraviti. Najvažnije je javiti se trgovcu, a više smo pisali i ovdje.