Ivić Pašalić o poskupljenjima peleta: ‘Smatram da su cijene dosegle svoj vrh’
Poskupljenje svih energenata je nešto s čime su se mnogi već susreli, a drugi će se tek susresti ove zime. Neki su tako odabrali grijanje na pelete, a sada se čini kako postoje sve veći problemi oko ovog ogrjevnog materijala. O svemu je pričao i nekadašnji političar, a danas poduzetnik u drvnoj industriji Ivić Pašalić.
Iako je nedavno smanjen PDV na drvo i pelete s 13 na 5 posto te kupci imaju dodatni popust od 15 posto do 1. travnja iduće godine, građani ove benefite ne osjete. Štoviše, priča se o sve većoj cijeni peleta. Ivić Pašalić komentirao je cjelokupnu situaciju za Dnevnik Nove TV.
Jesu li cijene dosegle svoj vrhunac?
Kako smo nedavno pisali, cijene su se drastično promijenile u posljednjih godinu dana, a ovdje možete vidjeti kako su se cijene kretale u trgovinama prije otprilike mjesec dana.
– Skok je uistinu nenormalan, 20 posto je već puno, ovo je jako puno. Okolnosti su nenormalne pa i cijena, a sve je počelo s ruskom agresijom na Ukrajinu i potpunim poremećajem opskrbnih lanaca i poremećajem na energetskom tržištu, rekao je Pašalić u Dnevniku Nove TV.
Dodao je i kako općenito nema peleta iz Rusije, Ukrajine, Kanade i drugih zemalja, a to također utječe na porast cijena. Jednako tako je izjavio kako je došlo i do porasta svih ulaznih troškova u proizvodnji. Kaže i kako je cijena porasla sto posto, što je za jednu obitelj jako puno i misli da su cijene dosegle svoj vrh, ali i da nestašice neće biti jer je, kako kaže, ukupan kapacitet proizvodnje peleta u Hrvatskoj oko 550.000 tona, a godišnja potrošnja je oko 100.000 tona.
Na pitanje treba li Vlada zamrznuti cijene peleta, Pašalić je odgovorio:
– Vrlo je loše kad Vlada intervenira u normalne tržišne tijekove, nenormalno vrijeme zahtijeva nenormalne mjere, izjavio je Pašalić.
Osim njega, cijene peleta je komentirao i Branko Samaržija, proizvođač peleta koji je rekao kako je poskupjela i cijena sirovine, a pogotovo cijena energenata. Dodao je kako su oni prošle godine struju plaćali 0,80 lipa, a sad struja iznosi 4 do 6 kuna.