Istraživanje potvrdilo: Umirovljenici zadovoljni životom, ali financije su problem

Luka Bumbak
2. veljače 2025.
Novosti
A- A+

Na području Varaždinske županije provedeno je veliko istraživanje pod paskom Sveučilišta Sjever o kvaliteti života osoba starije životne dobi. Sudionici su bili podijeljeni u dvije skupine, jednu su činile pokretne osobe, a drugu nepokretne i slabije pokretne. Istraživanje je pokazalo da su osobe starije životne dobi generalno zadovoljne životom, dok su dobiveni rezultati korak bliže izradi Strategije u sklopu projekta ‘Varaždinska županija – prijatelj zlatne dobi’.

Istraživanje | Foto: Varaždinska županija

Istraživanje | Foto: Varaždinska županija

Veliko istraživanje Sveučilišta Sjever o kvaliteti života osoba starije životne dobi provedeno je na području Varaždinske županije, piše na službenim stranicama. Istraživanje je obuhvatilo 1.347 sudionika koji su bili podijeljeni u dvije skupine. Jednu su činile pokretne osobe, njih 1.127 koji su članovi Saveza udruga umirovljenika i starijih osoba Varaždinske županije, koji su kvalitetu života ocijenili s 3,4. Drugu skupinu su činile slabije pokretne i nepokretne osobe, dok je njih 220 svoju kvalitetu života ocijenilo s 2,8.

Većinom vlada zadovoljstvo

Kako je naglasila Marijana Neuberg sa Sveučilišta Sjever, koja je i provela istraživanje – osobe starije životne dobi su generalno zadovoljne kvalitetom života. Ugodno im je, vole biti u svom domu i ne bi otišli iz svog doma u neke druge ustanove i institucije.

Umirovljenik
Šest kategorija građana ima pravo na jeftiniji internet: Među njima su i korisnici nacionalne naknade za starije

Ispitanici su zadovoljni prijevozom, dostupnošću liječničke skrbi, odnosno svojih liječnika opće medicine te ljekarna. Velika većina je zadovoljna aktivnostima koje se provode u njihovim općinama i gradovima, dok su se financijski izazovi pokazali kao jedan od ključnih problema. Općenito su niske mirovine problem u Hrvatskoj, a čak 26 posto umirovljenika preživljava s 395 eura, o čemu više možete pročitati ovdje.

Projekt ‘Prijatelj zlatne dobi’

Varaždinska županija je još prošle godine krenula u izradu Strategije u sklopu projekta ‘Varaždinska županija – prijatelj zlatne dobi’, o čemu smo pisali ovdje. Od tada pa do danas, formiran je Koordinacijski odbor, utvrđeno je postojeće stanje kod umirovljenika te potrebe i ciljevi koji su navedeni u Strategiji, koja je trenutačno na javnom savjetovanju. Također, treba naglasiti kako je ovo istraživanje jedan veliki korak bliže usvajanju Strategije.

– Unapređenje kvalitete života osoba starije životne dobi je prioritet Varaždinske županije. Oni su gradili i razvijali naš kraj i mi moramo poduzeti sve da kvaliteta njihovih života i sada u trećoj životnoj dobi bude što bolja i kvalitetnija. I upravo ova Strategija za unapređenje kvalitete života osoba starije životne dobi u sklopu projekta ‘Varaždinska županija – prijatelj zlatne dobi’ za razdoblje 2024. – 2030. treba dati odgovore na koji način i što poboljšati, izjavio je župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.

Pet glavnih ciljeva

Kako je naglasila Maja Lehman iz Javne ustanove za razvoj Varaždinske županije, analiza stanja uključivala je rezultate provedenog terenskog istraživanja. Odnosno, stvarne potrebe koje imaju osobe starije životne dobi i prema tome je iznjedreno pet glavnih ciljeva za daljnji razvoj skrbi osoba starije životne dobi.

– Prvo područje fokusirano je na zdravstvenu zaštitu, tj. da im se osigura što bolja i kvalitetnija zdravstvena skrb, od boravka u bolnici pa do zdravstvene njege u kući. Drugo područje kojim smo se bavili je dostupnost socijalne skrbi, dakle osobama starije životne dobi je vrlo važna pomoć u kući od usluga gerontodomaćica, pa sve do pomoći osobama u palijativnoj skrbi. Treće područje kojim se bavimo je cjeloživotno učenje, odnosno naglasak je stavljen na digitalnu pismenost naših starijih građana. Četvrto područje obuhvaća društveni život, odnosno civilno društvo. Peto područje je fokusirano na dostupnost javnih usluga, osiguranje javnog prijevoza osobama starije životne dobi, a sve u svrhu omogućavanja što bolje pristupačnosti onim zgradama i institucijama koje osobe starije životne dobi svakodnevno posjećuju, pojasnila je Lehman.

Copy link
Powered by Social Snap