Inkluzivni dodatak: Zavod za socijalni rad ne može ‘na kraj’ s tolikim zahtjevima

Jasmina Grgurić Zanze
11. veljače 2025.
Novosti
A- A+

Inkluzivni dodatak osobama s psihičkim i fizičkim invaliditetom, djeci, odraslima i starijima omogućava dvostruko pa i trostruko veće naknade nego dosad. Ipak, realizacija šteka. Novi zahtjevi neprestano stižu, a nisu još riješeni ni svi stari. Razloga je nekoliko, a krivci nisu samo vještaci, nego i nemogućnost socijalnih radnika da uz redovni posao izdaju rješenja. Dosad ih je izdano 167.300, a stiglo je i 123.660 novih zahtjeva, što je znatno premašilo očekivanja.

Umirovljenica u invalidskim kolicima

Umirovljenica u invalidskim kolicima | Foto: Pixabay

Kada je uvedena isplata dijela obiteljske mirovine, Zavod za mirovinsko osiguranje mjesecima nije mogao obraditi pristigle zahtjeve. Sada se isto događa Zavodu za socijalni rad s inkluzivnim dodatkom. Rješenje još uvijek čekaju i stari korisnici, premda je inkluzivni dodatak uveden prije sad već više od godinu dana. Istovremeno novi zahtjevi neprestano stižu. Premda se krivac traži u vještacima, sigurno je da socijalni radnici ne stignu napisati sva rješenja pa tako ni ona kod kojih nikakva dodatna vještačenja nisu potrebna. Upravo o takvom slučaju smo nedavno pisali ovdje. Inkluzivni dodatak najveći je pomak nabolje u socijalnim potporama u povijesti Hrvatske, ali je u startu zaštekao na – administraciji.

Postupci starih korisnika pokrenuti, ali nisu svi riješeni

Muškarac gura ženu u invalidskim kolicima
Dobar dan, čekam rješenje o inkluzivnom dodatku: 'Znamo, ali nema ga tko napisati'

– Do kraja prošle godine Hrvatski zavod za socijalni rad po službenoj je dužnosti pokrenuo postupke radi utvrđivanja ispunjavanja uvjeta za ostvarivanje prava na inkluzivni dodatak za 147.752 korisnika objedinjenih naknada koji su ih koristili na dan stupanja na snagu Zakona o inkluzivnom dodatku. Pokretanjem tih postupaka ispunjena je zakonska obveza Zavoda, a upravni postupak nije moguće dovršiti sve dok se od Zavoda za vještačenje ne zaprimi nalaz i mišljenje o provedenom vještačenju koji je temelj za izdavanje rješenja kojim se priznaje pravo na inkluzivni dodatak, pojasnili su nam dodatno iz Zavoda za socijalni rad na naš upit o tome zašto su mnogi postojeći korisnici ovih pomoći, poput osobne invalidnine, i dalje na čekanju.

Dosad su, kažu, donijeli 183.290 rješenja o inkluzivnom dodatku, od kojih 167.300 o priznavanju prava na inkluzivni dodatak. Osim dvostruko pa i trostruko većih naknada u odnosu na one dosadašnje, korisnicima treba isplatiti i zaostatke iznosa, odnosno razliku za prethodne mjesece. Ona se u nekim slučajevima broji i u tisućama eura, tko to naravno uopće i doživi. Kako je gospođa Mirjana žalbom došla do rješenja o inkluzivnom dodatku u roku od tri dana, pročitajte ovdje.

– Korisnicima koji su dobivali neku od objedinjenih naknada prije donošenja Zakona i kojima je izdano rješenje o priznavanju prava na inkluzivni dodatak, od dana stupanja Zakona na snagu bit će isplaćena razlika u iznosu na koji ostvaruju pravo, ovisno o razini potpore, potvrđuju na naš opetovani upit o isplati zaostataka. Ipak, i dalje ne kažu koliko je takvih zaostataka isplaćeno dosad i u kojem iznosu.

‘Maksimalni napori, ali ograničeni resursi’

Istovremeno i sami kažu da nemaju dovoljno ljudi koji bi u pristojnijem roku riješili ove delikatne postupke. Ne toliko delikatne u smislu samoga posla, nego korisnika kojima ta naknada doslovno život znači.

Umirovljenica drži naočale u jednoj ruci i papire u drugoj
Umirovljenica Mirjana dobila rješenje o inkluzivnom dodatku za tri dana: 'Imate alate u svojim rukama'

– Stručni radnici Hrvatskog zavoda za socijalni rad, uz svoj redovni rad i izvanredne situacije, i u prekovremenom radu provode postupke utvrđivanja ispunjavanja uvjeta za priznavanje prava na inkluzivni dodatak, a kako bi se za svakog korisnika utvrdilo ispunjava li uvjete za priznavanje prava na inkluzivni dodatak. Hrvatski zavod za socijalni rad ulaže maksimalne napore u provedbu zakona, no zbog ograničenih resursa suočava se s izazovima koje rješava prema prioritetima, dodaju. A te prioritete, kada je o invalidima riječ, odrediti nije lako, jer prioritet su svi.

Uz to, pristiže sve više novih zahtjeva za priznavanje prava na inkluzivni dodatak. Zaprimljeno je tako 123.660 novih zahtjeva, što je znatno premašilo očekivanja.

Iznosi po razinama potpora od 138 do 720 eura

Iznos inkluzivnog dodatka za prvu razinu potpore iznosi 720 eura mjesečno, za drugu razinu 480 eura mjesečno, za treću 432 eura mjesečno, za četvrtu razinu potpore 162 eura mjesečno, dok je za petu on 138 eura mjesečno.

Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu prve, druge i treće razine se priznaje:

  • slijepa osoba sa štapom u šetnji u parku
    Inkluzivni dodatak: Evo tko sve ima pravo na ovu pomoć po razinama

    odrasloj osobi s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojoj je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta, oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom

  • djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojem je utvrđen drugi, treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta, oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.

Pozivaju čitatelje da se u slučaju dodatnih pitanja s detaljnim informacijama jave Hrvatskom zavodu za socijalni rad na e-adrese [email protected]  i [email protected].


Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap