Inkluzivni dodatak: Evo tko sve ima pravo na ovu pomoć po razinama

Ana Kanazir
29. studenoga 2024.
Novosti
A- A+

Zakon o inkluzivnom dodatku je na snagu stupio u siječnju ove godine, a sam iznos dodatka mnogi još uvijek nisu dobili. Bilo je i slučajeva kada su dodatak mogli naslijediti, ali rješenje nije bilo pokrenuto pa nije bilo ni dodatka. Ipak, poznato je kako bi svi do siječnja iduće godine trebali dobiti iznose koji im pripadaju sa zaostacima. Nažalost, puno je nepotpunih informacija oko samog dodatka pa tako postoje i oni koji možda ne znaju imaju li pravo na inkluzivni dodatak. Otkrivamo tko sve, prema Zakonu, ima pravo na inkluzivni dodatak s obzirom na razinu potpore.

slijepa osoba sa štapom u šetnji u parku

Osoba s invaliditetom | Foto: Pexels, MART PRODUCTION

Inkluzivni dodatak je zamijenio četiri vrste pomoći osobama s invaliditetom, a neki ga još uvijek čekaju. Oko 48.000 starih korisnika u listopadu nije dobilo rješenje o inkluzivnom dodatku, kao što smo pisali ovdje. S druge strane, neki možda i ne znaju da imaju pravo na njega pa smo odlučili otkriti za koje se sve invalidnosti dodjeljuje ovaj dodatak.

Invalidi na čekanju: Inkluzivni dodatak nije dobilo oko 48.000 'starih' korisnika

Inkluzivni dodatak se dodjeljuje u pet razina

Inkluzivni dodatak je novčana naknada za osobe s invaliditetom koja je uređena Zakonom o inkluzivnom dodatku koji je stupio na snagu 1. siječnja. Ovaj dodatak bi trebao obuhvatiti ukupno 147.752 osoba, a on objedinjuje osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu i naknadu do zaposlenja.

Jednako tako, poznato je i kako se dodjeljuje u pet razina, ovisno o stupnju invalidnosti, ali i kako iznosi od 138 do 720 eura, upravo ovisno o samim razinama. Nažalost, podaci oko inkluzivnog dodatka se saznaju rijetko i na kapaljku pa je možda nekome i promaklo da ima pravo na njega. Naime, osim postojećih osoba koje su primale navedene vrste pomoći, postoje i nove osobe koje trebaju predati zahtjev za inkluzivni dodatak da bi ga mogle dobiti. Upravo zato smo odlučili pogledati u Zakon i navesti tko točno sve ima pravo na ovaj dodatak.

Kome se sve priznaje inkluzivni dodatak?

Pravo na inkluzivni dodatak priznaje se osobama s invaliditetom koje imaju veća ili manja oštećenja i različite stupnjeve težine invaliditeta. Tako se inkluzivni dodatak priznaje:

  •  odrasloj osobi s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojoj je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta − oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom
  •  djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojem je utvrđen drugi, treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta − oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.
  •  odrasloj osobi i djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojima je utvrđen drugi ili treći stupanj težine invaliditeta − oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.
Ivica iz Splita čeka inkluzivni dodatak: 'Nepokretan sam, ne vidim, a za ovo je kriv ministar Piletić'

Kada se gleda detaljnije i po razinama potpore, može se vidjeti tko točno ima pravo na dodatak i u kojem iznosu. Iznos inkluzivnog dodatka za prvu razinu potpore iznosi 720 eura mjesečno, za drugu razinu 480 eura mjesečno, za treću 432 eura mjesečno, za četvrtu razinu potpore 162 eura mjesečno, dok je za petu on 138 eura mjesečno.

Prva razina potpore

Pravo na ovu potporu ostvaruju djeca i odrasle osobe s težim i teškim intelektualnim teškoćama IV. stupnja; odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem IV. stupnja s Barthelovim indeksom 0 – 20; odrasle osobe s poremećajem iz autističnog spektra IV. stupnja s dodatnom teškoćom i odrasle osobe sa psihičkom bolesti IV. stupnja s dodatnom teškoćom.

Ovu potporu ostvaruju i djeca do sedam godina s tjelesnim oštećenjem III. ili IV. stupnja; djeca od sedam do 18 godina s tjelesnim oštećenjem IV. stupnja s Barthelovim indeksom (mjeri u kojoj mjeri osoba može samostalno funkcionirati i ima pokretljivost u svakodnevnom životu) 0 – 20; djeca od sedam do 18 godina s tjelesnim oštećenjem IV. stupnja s Barthelovim indeksom 21 − 35 i dodatnom teškoćom III. ili IV. stupnja i djeca od sedam do 18 godina s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60 i dodatnom teškoćom III. ili IV. stupnja

Jednako tako, prvu razinu mogu ostvariti i djeca s oštećenjem vida IV. stupnja s dodatnom teškoćom; djeca s oštećenjem sluha IV. stupnja s dodatnom teškoćom; djeca s gluhosljepoćom IV. stupnja; djeca s poremećajem iz autističnog spektra IV. stupnja; djeca sa psihičkom bolesti IV. stupnja i djeca s kroničnom bolesti IV. stupnja

Druga razina potpore

Inkluzivni dodatak u ovoj razini potpore ostvaruju odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem IV. stupnja s Barthelovim indeksom 21 – 35; odrasle osobe s oštećenjem vida IV. stupnja bez ostatka osjeta svjetla ili s dodatnom teškoćom; odrasle osobe s oštećenjem sluha IV. stupnja s dodatnom teškoćom; odrasle osobe s gluhosljepoćom IV. stupnja, zatim djeca i odrasle osobe s lakim i umjerenim intelektualnim teškoćama IV. stupnja. Potom odrasle osobe s poremećajem iz autističnog spektra IV. stupnja bez dodatne teškoće; odrasle osobe sa psihičkom bolesti IV. stupnja bez dodatne teškoće; odrasle osobe s kroničnom bolesti IV. stupnja uz postojanje potrebe za specifičnom njegom uz izvođenje medicinsko-tehničkih zahvata.

Drugu razinu mogu ostvariti i djeca od sedam do 18 godina s tjelesnim oštećenjem IV. stupnja s Barthelovim indeksom 21 − 35 bez dodatne teškoće; djeca od sedam do 18 godina s tjelesnim oštećenjem II. stupnja s Barthelovim indeksom 61 − 90 i dodatnom teškoćom III. ili IV. stupnja; djeca s oštećenjem vida IV. stupnja bez dodatne teškoće; djeca s oštećenjem sluha IV. stupnja bez dodatne teškoće; djeca s gluhosljepoćom III. stupnja.

Također, pravo na ovu razinu potpore imaju i djeca s poremećajem iz autističnog spektra III. stupnja s dodatnom teškoćom; djeca sa psihičkom bolesti III. stupnja s dodatnom teškoćom; djeca s razvojnim teškoćama koje nisu definirane Listom oštećenja IV. stupnja; djeca s kroničnom bolesti III. stupnja; djeca s intelektualnim teškoćama III. stupnja s dodatnom teškoćom.

Treća razina potpore

Treću razinu mogu ostvariti odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 – 60; odrasle osobe s oštećenjem vida III. ili IV. stupnja bez dodatne teškoće; odrasle osobe s oštećenjem sluha III. ili IV. stupnja bez dodatne teškoće; odrasle osobe s gluhosljepoćom III. stupnja; djeca i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama III. stupnja bez dodatne teškoće; odrasle osobe sa psihičkom bolesti III. stupnja; odrasle osobe s kroničnom bolesti IV. stupnja; osobe s poremećajem glasa, jezika i govora IV. stupnja.

Djeca do sedam godina s tjelesnim oštećenjem II. stupnja; djeca od sedam do 18 godina s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60 bez dodatne teškoće; djeca od sedam do 18 godina s tjelesnim oštećenjem II. stupnja s Barthelovim indeksom 61 − 90 bez dodatne teškoće; djeca s oštećenjem vida III. stupnja; djeca s oštećenjem sluha III. stupnja; djeca s razvojnim teškoćama koje nisu definirane listom oštećenja III. stupnja; djeca s kroničnom bolesti II. stupnja; djeca i odrasle osobe s poremećajem iz autističnog spektra III. stupnja bez dodatne teškoće; djeca sa psihičkom bolesti III. stupnja bez dodatne teškoće

Četvrta razina potpore

Odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem II. stupnja s Barthelovim indeksom 61 – 90; odrasle osobe s kroničnom bolesti III. stupnja i osobe s poremećajem glasa, jezika i govora III. stupnja.

U ovoj razini se nalaze i djeca s oštećenjem vida II. stupnja; djeca s oštećenjem sluha II. stupnja; djeca s razvojnim teškoćama koje nisu definirane Listom oštećenja II. stupnja; djeca i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama II. stupnja s dodatnom teškoćom; djeca sa psihičkom bolesti II. stupnja s dodatnom teškoćom.

Peta razina potpore

Odrasle osobe s oštećenjem vida II. stupnja; odrasle osobe s oštećenjem sluha II. stupnja; odrasli samci s kroničnom bolesti II. stupnja; osobe s poremećajem glasa, jezika i govora II. stupnja. Ovdje spadaju djeca i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama II. stupnja bez dodatne teškoće, kao i djeca i odrasle osobe sa psihičkom bolesti II. stupnja bez dodatne teškoće

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap